Varování před vysokým krevním tlakem (zdroj: CNN Prima NEWS)
Lékaři varují, že vysokým krevním tlakem trpí až 40 procent Čechů, respektive lidí ve věku od 25 do 64 let. Pro pacienty s hypertenzí jsou nebezpečná velká vedra anebo bouřky. Pokud se vysoký tlak neléčí, může totiž právě v takových dnech nastat srdeční selhání, infarkt nebo mozková mrtvice.
Bouřka, nebo naopak tropická vedra. To je poměrně rizikové počasí pro dva miliony Čechů. Právě tolik lidí u nás trpí vysokým krevním tlakem. A pokud ho neléčí, mohou dopadnout špatně. „Vysoký tlak je nebolí. Pokud nerespektují naše doporučení, neberou léky, nějakou dobu můžou normálně fungovat, ale samozřejmě časem se dočkají různých komplikací ve smyslu srdečního selhání, infarktu, selhání ledvin,“ varoval lékař z Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí Petr Juránek.
Štáb CNN Prima NEWS se ptal lidí, co jim podle nich škodí, a co jim spolehlivě „zvýší tlak“. „Všechno,“ řekl jeden z obyvatel Ostravy. „Roušky nás rozčilují. A že nemůžeme chodit, kam chceme,“ dodala další.
Příčiny vysokého krevního tlaku
Ve skutečnosti za vysoký tlak nemůže rozrušení či hádky, ale nadváha, kouření či pití alkoholu. Lidé by si prý měli tlak čas od času zkontrolovat. „Asi každý pacient by měl znát hodnotu svého krevního tlaku. U některých pacientů je vhodné, aby si doma měřili krevní tlak,“ řekl Juránek.
Pokud lidem tlakoměr ukáže 130/85, jedná se o zvýšený krevní tlak. Pokud si ale pacient naměří 140/90, jde už opravdu o hypertenzi a měl by k lékaři. Pacienti s komplikovanou hypertenzí musí do nemocnice. V třinecké nemocnici jich ročně vyšetří stovky až tisíce. Poté je třeba dodržovat přísný režim a hlavně brát léky. Nikdo přece nechce dostat například mozkovou mrtvici. Přesto ročně postihne až 30 tisíc lidí.