
Výstavbu dálnice D11 zastavila vysoká radioaktivita
Výstavba dálnice D11 na Trutnovsku narazila na vážný problém. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) přerušilo práce na zhruba 300metrovém úseku kvůli zjištěné zvýšené radioaktivitě. Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla technici odhalili na třech haldách neobvykle vysoké koncentrace přírodních radionuklidů, které by mohly ohrozit zdraví pracovníků.
„Na stavbě úseku Trutnov – státní hranice ČR/PL jsme zaznamenali asi patnáctkrát vyšší hodnoty, než dovolují bezpečnostní limity. Situaci jsme okamžitě oznámili Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), který nyní provádí šetření a rozhodne o dalším postupu,“ uvedl Mátl.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Dálnice D5 stála. Pro motorkáře, který se srazil s náklaďákem, letěl záchranářský vrtulník
Podle dostupných informací pochází radioaktivita z popílku spalovaného uhlí, který byl v minulosti uložen na haldách v blízkosti bývalé elektrárny. Tyto haldy se na místě nacházely již před zahájením výstavby.
Úřady provedou šetření
Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) v nejbližších dnech provede na místě šetření, odebere vzorky a ty podrobí analýze v laboratoři. Přestože zjištěné hodnoty překračují běžné limity, úřad zatím neklasifikoval situaci jako mimořádnou radiační událost. Obyvatelé v okolí se tak podle SÚJB nemusí obávat o své zdraví.
Dálnice D11 propojuje Prahu s polskými hranicemi. Vede přes Hradec Králové, Jaroměř a Trutnov a na polské straně má navazovat na rychlostní silnici S3. Práce na trutnovském úseku o délce 21 kilometrů odstartovaly v říjnu 2024. Stavba má stát přibližně 11,7 miliardy korun bez DPH a její dokončení se plánuje na rok 2028.
ŘSD ujišťuje, že dočasné přerušení výstavby kvůli šetření radioaktivity by nemělo ovlivnit celkový harmonogram a termín zprovoznění dálnice.
Jak se měří radioaktivita?
Na zkoumaném místě používají technici přístroje známé jako dozimetry a spektrometry, které měří intenzitu ionizujícího záření. Nejčastěji jde o Geiger-Müllerovy trubice, které registrují průchod radioaktivních částic a převádějí je na elektrické impulzy. Tyto přístroje umožňují okamžité měření úrovně radiace v mikrosievertech za hodinu (μSv/h).
K detailní analýze radionuklidového složení odborníci odebírají vzorky půdy či materiálu, které poté analyzují v laboratoři pomocí gammaspektrometrie. Tato metoda umožňuje přesně určit typ a množství přítomných radionuklidů (např. uran, thorium nebo draslík-40), které se vyskytují přirozeně v horninách a některých odpadech.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Srážka policejního vozu s cisternou na D1. Dálnice stála, roli sehrály mimořádné okolnosti