reklama

Vystoupit z EU? Ekonomická sebevražda a katastrofa. Nebylo by na důchody, míní Lipavský

Poslanec Jan Lipavský (Piráti) varoval před případným odchodem České republiky z Evropské unie či NATO. „Díky EU jsme součást ekonomicky nejsilnějšího bloku na světě. Díky NATO jsme zase v nejmocnější organizaci na světě,“ řekl ve speciálu 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS.

reklama

O vystoupení Česka z Evropské unie nejhlasitěji z parlamentních stran usiluje hnutí SPD a komunisté. Referendum by za určitých podmínek podpořila také trojkoalice Trikolora–Svobodní– Soukromníci (TSS).

„Prosazujeme změnu Ústavy – škrtnutí článku 10a – a nadřazení českého práva nad unijní. Pokud to nebude možné, tak chceme referendum o vystoupení z EU,“ řekl předseda Svobodných a lídr koalice TSS v Jihočeském kraji Libor Vondráček. Dotčený článek uvádí, že část pravomocí státu může být přenesena na mezinárodní organizaci či instituci.

Podle dalších hostů debaty by však byl odchod z EU pro Česko ekonomicky velmi nevýhodný a dopadla by hůře než Velká Británie, která nyní čelí krizi např. v oblasti dodávek benzinu. Poslankyně Jana Černochová (ODS) i předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta tento názor zastávají i přesto, že mají k Evropské unii mnoho výhrad.

Dopadli bychom jako Velká Británie?

„Czexit by byla ekonomická sebevražda a katastrofa. 80 procent naší ekonomiky jde do zemí EU. Nebude na důchody, na nic. Díky EU jsme součástí ekonomicky nejsilnějšího bloku na světě. Díky NATO jsme zase v nejmocnější organizaci na světě. Ve Velké Británii teď nemají maso v krámech ani benzín,“ rozohnil se poslanec Pirátů Jan Lipavský.

Vondráček si však nemyslí, že by Česko dopadlo podobně jako Velká Británie. „My bychom přešli do sdružení volného obchodu, kam máme pozvánku. Zhroutil by se důchodový systém? To tady před rokem 2004 nebyly důchody?“ tázal se nechápavě Lipavského. Ten kontroval ekonomickým růstem, který je podle něj spjat právě s členstvím v EU, kde je Česko stále tzv. čistým příjemcem. Z unijních fondů tedy získává více peněz, než do nich vkládá.

Právě setrvání Česka v Evropské unii je velmi častým tématem před sněmovními volbami. Ty proběhnou ve dnech 8. a 9. října. Podle průzkumů je největším favoritem hnutí ANO. Druhé místo patří koalici Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a třetí Pirátům se Starosty. Obě koalice se pohybují kolem 20 procent.

Čtvrtou příčku si drží hnutí SPD. Tomu průzkumy přisuzují něco přes 10 procent. ČSSD, komunisté, hnutí Přísaha a trojkoalice TSS balancují na pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny.

Tagy:

Hlavní zprávy

Polákům by mohlo na hranicích pomáhat až 150 českých vojáků, řekl Babiš
Vláda

Polákům by mohlo na hranicích pomáhat až 150 českých vojáků, řekl Babiš

Česká republika by mohla poslat na pomoc do Polska až 150 vojáků na 180 dní kvůli migrační krizi na hranici s Běloruskem. Společný návrh ministerstev obrany a zahraničních věcí na středečním zasedání podpořila vláda ANO a ČSSD v demisi, sdělil premiér Andrej Babiš (ANO). Mandát musí ještě schválit poslanci i senátoři. Podporu plánu vyjádřili politici nastupující koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN).

Celoplošný lockdown, nebo pouze pro neočkované? Jakou cestou se vydat
Koronavirus

Celoplošný lockdown, nebo pouze pro neočkované? Jakou cestou se vydat

Zejména střední Evropa se potýká s další závažnou vlnou nemoci COVID-19, a to především z důvodu nízké proočkovanosti jednotlivých států v regionu. Ukazuje se, že země mají v podstatě dvě možnosti, jak situaci řešit. Snaží se buď zavést lockdown pro neočkované, který je má motivovat k vakcinaci, nebo jsou vyhlašovány lockdowny celoplošné. Praxe však ukazuje, že každá z těchto dvou cest má odlišný výsledek a státy si musí dobře rozmyslet, čeho chtějí svými opatřeními dosáhnout. Česká republika by proto měla vyhodnotit při dalším zpřísňování opatření výsledky cest, kterými se vydávají naši sousedé.

Afghánci jsou na pokraji hladomoru. Polovina lidí nemá co jíst, tálibové jsou bezradní

Hospodářská situace v Afghánistánu se neustále zhoršuje. Zhruba polovina obyvatel země nemá co jíst, devíti milionům lidí hrozí hladomor. Tálibánské vládě, která není schopna situaci efektivně řešit, příliš nenahrává ani počasí. Teploty v Afghánistánu již začaly klesat pod bod mrazu, což krizi v budoucnu pravděpodobně ještě prohloubí.

Vakcína je na omikron krátká. Účinkuje až 40krát hůř než u jiných variant, varují vědci

Očkovací látka Comirnaty od firem Pfizer a BioNTech by v případě jihoafrické mutace omikron mohla mít až 40krát menší účinnost než u původního koronaviru. Uvedl to tým Afrického výzkumného zdravotnického ústavu (AHRI). Soudí tak na základě testování 12 různých vzorků. Přesto by vakcína měla v drtivé většině případů zabraňovat těžkému průběhu nemoci.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

reklama