reklama

Válka v Afghánistánu posílila Tálibán, tvrdí šéf Svobodných. Získal zbraně za miliardy

Libor Vondráček z trojkoalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků (TSS) by před 20 lety intervenci vojsk NATO v Afghánistánu nepodpořil. Podle něj válka posílila radikální hnutí Tálibán. „Větší smysl by mělo posílat naše vojáky na vnější hranice Evropské unie,“ řekl ve speciálu 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS.

reklama

Předseda Svobodných a lídr koalice TSS v Jihočeském kraji Libor Vondráček se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal o migraci i o válce v Afghánistánu. Ta skončila v polovině letošního srpna, když radikální hnutí Tálibán dobylo hlavní město Kábul.

Krátce předtím se ze země stáhla vojska Západu. Rychlost, jakou se Tálibánu povedlo dostat zemi pod kontrolu, však překvapila mnoho politiků i expertů po celém světě.

„Mise skončila velkým neúspěchem. Nechali jsme tam zbraně v hodnotě miliard dolarů a odchod nebyl zvládnutý. Nemuseli jsme odcházet, kdybychom se mise neúčastnili,“ řekl 27letý Vondráček, který by české vojáky raději v případě žádosti o pomoc vysílal k vnější hranici EU.

Bude Tálibán vydírat EU?

S Vondráčkem nesouhlasila poslankyně Jana Černochová (ODS). Podle ní bylo tehdy důležité vojensky reagovat na teroristické útoky z 11. září a eliminovat Usámu bin Ládina. Černochová se také obává, že by tálibánská vláda mohla Evropskou unii vydírat migrantskou vlnou, jako to dělalo například Bělorusko či Turecko.

„Podle informací našich expertů byla válkou Tálibánu nalita nová krev do žil. Nepodpořil bych případnou intervenci nyní ani před 20 lety,“ stál si za svým Vondráček. Také varoval před další migrantskou vlnou.

Většina Čechů migranty odmítá, ukázal zářijový průzkum agentury STEM pro CNN Prima NEWS, kterého se zúčastnilo 1 014 dospělých respondentů. O migranty či uprchlíky bez ohledu na podmínky často nestojí voliči SPD (70 %), komunistů (69 %) ani vládního hnutí ANO (63 %).

Úplně největší koncentrace odmítačů se však vyskytuje u podporovatelů Volného bloku (78 %) a Přísahy (71 %). Naopak nejnižší podíl těch, kteří by byli pro plošné odmítání migrace, lze najít u lidovců (18 %) a Pirátů (25 %) se Starosty (27 %).

Sněmovní volby proběhnou ve dnech 8. a 9. října. Podle průzkumů je největším favoritem hnutí ANO. Druhé místo patří koalici Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a třetí Pirátům se Starosty. Obě koalice se pohybují kolem 20 procent.

Čtvrtou příčku si drží hnutí SPD. Tomu průzkumy přisuzují něco přes 10 procent. ČSSD, komunisté, hnutí Přísaha a trojkoalice TSS balancují na pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny.

Tagy:
migrace politika ODS Evropská unie volby Trikolóra Jana Černochová volby 2021 SPOLU Libor Vondráček Svobodní 360° Speciál 360°: Hlas lidu

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ projev Andreje Babiše: Co popřeje Čechům v den výročí vzniku republiky?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ projev Andreje Babiše: Co popřeje Čechům v den výročí vzniku republiky?

Sledujte živě projev premiéra Andreje Babiše (ANO) u příležitosti 103. výročí vzniku samostatného Československa. Co vzkáže Čechům na tento státní svátek? Přímý přenos začíná ve 20:15. Jeho slova na CNN Prima NEWS následně okomentují expředseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) či poslanec Jakub Michálek (Piráti). K politikům se připojí také bývalý ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt či historik Jaroslav Šebek.

Klaus: 28. říjen je v ohrožení. Noví ideologové infikovali děti, hanobí naše vítězství

Exprezident Václav Klaus ve svém proslovu u příležitosti výročí samostatného Československa zmínil obavy nad možnou vládou koalic Spolu a PirSTAN. Podle něj nebude čelit tendencím, které do České republiky proudí ze Západu. „Vítězové voleb nepřesvědčivě mluví o změně, kterou chtějí přinést. Nemluví o oněch nebezpečných trendech a nemají odvahu se jim postavit, ale chtějí se jim podvolit,“ řekl.

Živě
ON-LINE: Češi musí rozhodovat o budoucnosti země, i když jsme v EU, řekl Babiš na pietě

Česko si připomíná výročí vzniku samostatné republiky v roce 1918. Konají se tradiční akce na pražském Vítkově nebo u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Kvůli hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana se ale neuskuteční večerní předávání nejvyšších státních vyznamenání, odloženo bylo i jmenování nových generálů. Jména vyznamenaných se ale veřejnost dozví, Pražský hrad seznam večer zveřejní na svém webu.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš i Vystrčil položili věnce na Vítkově. Pietu komplikovalo počasí, gripeny nevzlétly

Politici, zástupci armády i váleční veteráni si u Národního památníku na pražském Vítkově připomněli 103. výročí vzniku samostatného Československa. U hrobu Neznámého vojína položili věnce premiér Andrej Babiš (ANO), předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nebo náčelník generálního štábu Aleš Opata. Zúčastnit se nemohl prezident Miloš Zeman, který je hospitalizovaný. Zastoupil ho náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše.

Kalousek: Babišův mejdan skončil. Vyzve šéfa ANO v prezidentské volbě?

Bude Miroslav Kalousek usilovat v příštích prezidentských volbách o hlasy voličů? Otázka, která v posledních dnech hýbe politickými kuloáry. Pokud by tomu tak bylo, zřejmě by došlo na velmi pikantní souboj Kalousek vs. Babiš. Sám bývalý předseda TOP 09 v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že o tom možná začne uvažovat. Zhodnotil i skládání vlády Petra Fialy a apeloval na občany, aby byli trpěliví a nečekali, že s novou vládu se budou mít okamžitě lépe. Mejdan ale podle něj skončil.

reklama