Senátní cesta na Tchaj-wan již od začátku svého plánování vyvolávala smíšené reakce. Část domácí politické scény předsedy Senátu Jaroslava Kuberu a později Miloše Vystrčila (oba ODS) chválila, ale cesta má i své odpůrce. Mezi ty patří například prezident Miloš Zeman či vládní představitelé. Vystrčila však nově v jeho rozhodnutí podporují nejen někteří čeští politici, ale i státníci z Evropy a jiných koutů světa.
Oficiální podporu Vystrčila mezi světovými politiky zajistila slovenská europoslankyně Miriam Lexmann se svým českým kolegou Alexandrem Vondrou, který je stejně jako Vystrčil členem ODS. Oba jsou zároveň i straničtí místopředsedové. Společně vydali otevřený dopis, v němž uvádí, že Vystrčil „nepotřebuje svolení Číny navštívit Tchaj-wan“.
„Dáváme najevo naši solidaritu s předsedou Vystrčilem a jsme proti tlaku Číny namířeným na jeho osobu a potažmo i na Senát ČR,“ píší státníci v dopisu. Zároveň zde připomínají i to, že Vystrčil jde ve šlépějích svého předchůdce Jaroslava Kubery. Právě on měl na Tchaj-wan původně letět, ale v lednu náhle zemřel. Politici připomínají i dopis, který Kuberovi přišel. „Krátce před svou smrtí obdržel pan Kubera výhružný dopis z čínské ambasády v Praze. Dopis byl napsán jazykem a formou, které nejsou součástí běžné diplomatické mluvy,“ stojí v dopisu.
Mezi signatáři je i bývalý kandidát na prezidenta USA
Dopis na sociálních sítích zveřejnila slovenská europoslankyně Miriam Lexmann zvolená za Křesťansko-demokratické hnutí. „Je suverénním právem všech zemí si vytvářet vztahy s Tchaj-wanem v rámci svých národních zájmů a sdílených hodnot. Proto jsme s Alexandrem Vondrou zorganizovali mezinárodní prohlášení solidarity s předsedou Senátu ČR Milošem Vystrčilem před jeho oficiální návštěvou,“ napsala na svůj twitterový účet europoslankyně a připojila k němu i seznam podpisů.
It‘s a sovereign right of all countries to develop relations with #Taiwan in line with their national interest& shared values.
— Miriam M. Lexmann (@MiriamMLex) August 25, 2020
That’s why with @AlexandrVondra we initiated int’l statement of solidarity with the Czech Senate President @Vystrcil_Milos ahead of his official visit1/2 pic.twitter.com/HAnvPJdJFr
Mezi signatáři lze najít nejen řadu europoslanců z různých zemí EU, ale také členy Parlamentu mnoha států. Svůj podpis připojili i státníci ze zemí, které své zastoupení v EU nemají. Vystrčilovu cestu tak veřejně podporuje například bývalý kandidát na prezidenta USA a republikánský dlouholetý senátor za Floridu Marco Rubio.
Podporu Vystrčilovi v dopisu vyjadřují také politici z Austrálie či Kanady. Poměrně velký počet podpisů je kromě Evropského parlamentu také ze slovenské Národní rady či ze Seimasu, tedy parlamentu Litvy.
Proti cestě je i Zeman a vládní představitelé
Z českých europoslanců pak Vystrčilovo počínání podpořili kromě Vondry i Veronika Vrecionová (ODS), Luděk Niedermayer (TOP 09), Michaela Šojdrová a Tomáš Zdechovský (oba KDU-ČSL) a Piráti Mikuláš Peksa s Markétou Gregorovou.
Hamáček: Cesta Vystrčila na Tchaj-wan jde proti zahraniční politice ČR, jsme pokusní králíci
Cesta senátní delegace na Tchaj-wan v čele s šéfem horní komory Milošem Vystrčilem (ODS) jde proti zahraniční politice ČR a bude mít následky, se kterými se bude muset Česko vyrovnat. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Misi, kterou podpořil při středeční návštěvě Prahy šéf americké diplomacie Mike Pompeo, označil předseda sociálních demokratů za málo ekonomicky významnou, na druhou stranu riskantní ve vztazích s Čínou.
Již dříve proti cestě Vystrčila a dříve Kubery vystoupili prezident Miloš Zeman, ministr vnitra Jan Hamáček. Podle nich jde Vystrčilova cesta proti zahraniční politice ČR. Premiér Andrej Babiš s šéfem diplomacie Tomášem Petříčkem pak Vystrčilovi cestu na Tchaj-wan nedoporučili. Velmi kritickou reakci mělo čínské velvyslanectví, podle něhož oficiální návštěva podporuje separatistické tendence.
Chceme ukázat, že ČR je nezávislou a svobodnou zemí, říká Vystrčil
Předseda Senátu ČR Miloš Vystrčil na čtvrteční tiskové konferenci sdělil, že cesta má 3 roviny. Delegace se pokusí tímto krokem podpořit české podnikatele, kteří se cesty účastní, pak se bude snažit navázat vědeckotechnickou spolupráci a do třetice tak chce dát najevo svůj postoj k Tchaj-wanu. „Hlavně chceme ukázat, že ČR je nezávislou a svobodnou zemí,“ řekl Vystrčil a dodal, že je třeba spolupracovat s jinými demokratickými zeměmi navzdory tomu, že si to „někdo jiný nepřeje“.
Nelibost Číny jsem zažil také, říká Benda. S dalšími poslanci pojede na Tchaj-wan
Senát v čele se svým předsedou Milošem Vystrčilem (ODS) není jedinou komorou Parlamentu, která usiluje o cestu na Tchaj-wan. Tento ostrov ČR oficiálně neuznává kvůli politice jedné Číny. Ve Sněmovně ale existuje neoficiální skupina přátel ČR a Tchaj-wanu. Ta už, podobně jako Vystrčil, pocítila nelibost čínské strany ohledně návštěv tohoto ostrova.
K cestě na tiskové konferenci promluvil i senátor Pavel Fischer (nez.), který řekl, že jde o příležitost k novým projektům a také k prohloubení spolupráce mezi ČR a Tchaj-wanem. Senátor Lumír Kantor (ODS) pak připomněl, že Tchaj-wan skvěle zvládl pandemii koronaviru, neboť i se zhruba dvojnásobným počtem obyvatel, který má ČR, má velmi málo nakažených a pouze 7 úmrtí.
Senátní delegace na na Tchaj-wan zamířit v sobotu 29. srpna, přičemž poletí strojem tchajwanských aerolinek. Vystrčil má po příletu kromě série jednání také obdržet tamní státní vyznamenání. Podobné pocty se má in memoriam dostat i Kuberovi, který původně cestu inicioval. Součástí delegace je také několik dalších senátorů, pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), skupina poslanců a letět měla také vdova po Jaroslavu Kuberovi Věra Kuberová. Ta se však ze zdravotních důvodů omluvila. „Je jí to velmi líto, ale domluvili jsme se na tom, že na Tchaj-wan pošle aspoň svůj videovzkaz s poděkováním,“ doplnil předseda Senátu ČR.