Senátní cesta na Tchaj-wan již od začátku svého plánování vyvolávala smíšené reakce. Část domácí politické scény předsedy Senátu Jaroslava Kuberu a později Miloše Vystrčila (oba ODS) chválila, ale cesta má i své odpůrce. Mezi ty patří například prezident Miloš Zeman či vládní představitelé. Vystrčila však nově v jeho rozhodnutí podporují nejen někteří čeští politici, ale i státníci z Evropy a jiných koutů světa.
Oficiální podporu Vystrčila mezi světovými politiky zajistila slovenská europoslankyně Miriam Lexmann se svým českým kolegou Alexandrem Vondrou, který je stejně jako Vystrčil členem ODS. Oba jsou zároveň i straničtí místopředsedové. Společně vydali otevřený dopis, v němž uvádí, že Vystrčil „nepotřebuje svolení Číny navštívit Tchaj-wan“.
„Dáváme najevo naši solidaritu s předsedou Vystrčilem a jsme proti tlaku Číny namířeným na jeho osobu a potažmo i na Senát ČR,“ píší státníci v dopisu. Zároveň zde připomínají i to, že Vystrčil jde ve šlépějích svého předchůdce Jaroslava Kubery. Právě on měl na Tchaj-wan původně letět, ale v lednu náhle zemřel. Politici připomínají i dopis, který Kuberovi přišel. „Krátce před svou smrtí obdržel pan Kubera výhružný dopis z čínské ambasády v Praze. Dopis byl napsán jazykem a formou, které nejsou součástí běžné diplomatické mluvy,“ stojí v dopisu.
Mezi signatáři je i bývalý kandidát na prezidenta USA
Dopis na sociálních sítích zveřejnila slovenská europoslankyně Miriam Lexmann zvolená za Křesťansko-demokratické hnutí. „Je suverénním právem všech zemí si vytvářet vztahy s Tchaj-wanem v rámci svých národních zájmů a sdílených hodnot. Proto jsme s Alexandrem Vondrou zorganizovali mezinárodní prohlášení solidarity s předsedou Senátu ČR Milošem Vystrčilem před jeho oficiální návštěvou,“ napsala na svůj twitterový účet europoslankyně a připojila k němu i seznam podpisů.
It‘s a sovereign right of all countries to develop relations with #Taiwan in line with their national interest& shared values.
— Miriam M. Lexmann (@MiriamMLex) August 25, 2020
That’s why with @AlexandrVondra we initiated int’l statement of solidarity with the Czech Senate President @Vystrcil_Milos ahead of his official visit1/2 pic.twitter.com/HAnvPJdJFr
Mezi signatáři lze najít nejen řadu europoslanců z různých zemí EU, ale také členy Parlamentu mnoha států. Svůj podpis připojili i státníci ze zemí, které své zastoupení v EU nemají. Vystrčilovu cestu tak veřejně podporuje například bývalý kandidát na prezidenta USA a republikánský dlouholetý senátor za Floridu Marco Rubio.
Podporu Vystrčilovi v dopisu vyjadřují také politici z Austrálie či Kanady. Poměrně velký počet podpisů je kromě Evropského parlamentu také ze slovenské Národní rady či ze Seimasu, tedy parlamentu Litvy.
Proti cestě je i Zeman a vládní představitelé
Z českých europoslanců pak Vystrčilovo počínání podpořili kromě Vondry i Veronika Vrecionová (ODS), Luděk Niedermayer (TOP 09), Michaela Šojdrová a Tomáš Zdechovský (oba KDU-ČSL) a Piráti Mikuláš Peksa s Markétou Gregorovou.
Již dříve proti cestě Vystrčila a dříve Kubery vystoupili prezident Miloš Zeman, ministr vnitra Jan Hamáček. Podle nich jde Vystrčilova cesta proti zahraniční politice ČR. Premiér Andrej Babiš s šéfem diplomacie Tomášem Petříčkem pak Vystrčilovi cestu na Tchaj-wan nedoporučili. Velmi kritickou reakci mělo čínské velvyslanectví, podle něhož oficiální návštěva podporuje separatistické tendence.
Chceme ukázat, že ČR je nezávislou a svobodnou zemí, říká Vystrčil
Předseda Senátu ČR Miloš Vystrčil na čtvrteční tiskové konferenci sdělil, že cesta má 3 roviny. Delegace se pokusí tímto krokem podpořit české podnikatele, kteří se cesty účastní, pak se bude snažit navázat vědeckotechnickou spolupráci a do třetice tak chce dát najevo svůj postoj k Tchaj-wanu. „Hlavně chceme ukázat, že ČR je nezávislou a svobodnou zemí,“ řekl Vystrčil a dodal, že je třeba spolupracovat s jinými demokratickými zeměmi navzdory tomu, že si to „někdo jiný nepřeje“.
K cestě na tiskové konferenci promluvil i senátor Pavel Fischer (nez.), který řekl, že jde o příležitost k novým projektům a také k prohloubení spolupráce mezi ČR a Tchaj-wanem. Senátor Lumír Kantor (ODS) pak připomněl, že Tchaj-wan skvěle zvládl pandemii koronaviru, neboť i se zhruba dvojnásobným počtem obyvatel, který má ČR, má velmi málo nakažených a pouze 7 úmrtí.
Senátní delegace na na Tchaj-wan zamířit v sobotu 29. srpna, přičemž poletí strojem tchajwanských aerolinek. Vystrčil má po příletu kromě série jednání také obdržet tamní státní vyznamenání. Podobné pocty se má in memoriam dostat i Kuberovi, který původně cestu inicioval. Součástí delegace je také několik dalších senátorů, pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), skupina poslanců a letět měla také vdova po Jaroslavu Kuberovi Věra Kuberová. Ta se však ze zdravotních důvodů omluvila. „Je jí to velmi líto, ale domluvili jsme se na tom, že na Tchaj-wan pošle aspoň svůj videovzkaz s poděkováním,“ doplnil předseda Senátu ČR.