CNN Prima News vysvědčení

vysvědčení

Výpis příspěvků ke štítku „vysvědčení“

Nesvačilová na gymplu zfalšovala vysvědčení. Herečka popsala šok svých rodičů

Herečka Petra Nesvačilová v oblíbené talkshow 7 pádů Honzy Dědka popsala své studijní neúspěchy. Přiznala, že během školních let tajila před rodiči špatný prospěch. Jednou dokonce i zfalšovala vysvědčení. Nečekala však, že se to po třídních schůzkách rodiče dozvědí. „Maminka přišla domů a bylo to tóčo. Byla z toho v totálním šoku,“ zavzpomínala Nesvačilová s tím, že samozřejmě dostala zaracha.

Známkám na vysvědčení zvoní hrana, mohla by je nahradit slova. Učitelé to hodnotí všelijak

Svá pololetní vysvědčení si během středy převezme přibližně jeden milion žáků základních škol a více než 485 tisíc středoškoláků. Hodnocení práce ve škole obdrží 118 264 prvňáků. Na základkách se jedná možná o poslední vysvědčení v tradiční podobě, na jakou jsme byli dosud zvyklí. Už na konci letošního školního roku by totiž mohlo být zavedeno nové hodnocení, kde vyučující poskytují žákům zpětnou vazbu slovně podle určených kritérií. CNN Prima NEWS se ptala učitelů, jaký mají na tento nový přístup názor.

Za vysvědčení děti netrestejte ani neodměňujte, radí psycholožka. Jak s nimi jednat?

Na konci ledna školáci domů donesou pololetní vysvědčení. Přestože psycholožka Šárka Miková doporučuje nepřikládat mu příliš velkou váhu, bylo by dobré na něj nějak zareagovat. A je úplně jedno, jestli jsou na vysvědčení známky, nebo slovní hodnocení. Podle odbornice by rodiče v případě špatných známek neměli trestat, ale hledat příčinu. Na druhé straně radí zdržet se odměn, které neprospívají dlouhodobé motivaci.

Nové vysvědčení bude mít šest stran. Žáci v něm mohou hodnotit i sami sebe

Odborníci z Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně vytvořili nové vysvědčení pro základní školy, kde vyučující žáky hodnotí slovně podle kritérií. Věnují se v něm silným stránkám žáka i jeho pokroku. Mohou udělit i známku, není ale stěžejním motivem, uvedla Jana Kratochvílová, jedna z autorek projektu. Ministerstvo školství chce, aby školy tento typ vysvědčení mohly rozdávat už na závěr letošního školního roku.

Nepěkné vysvědčení Fialovy vlády. Lidé ji oznámkovali v průzkumu, nejvíce jim vadí inflace

Koaliční vláda Petra Fialy (ODS) by při školním známkování dostala od lidí horší trojku. V průzkumu společnosti Median pro Radiožurnál Češi vládní kabinet ohodnotili celkovou známkou 3,76. Kladně hodnotí mezinárodní působení, nejvíc jim vadí inflace. Fialova vláda je nyní v polovině čtyřletého mandátu a premiér dle svých slov očekává, že se situace příští rok obrátí k lepšímu.

Panenka v kroji či lístky na koncert. Jaké dary si učitelé odnášejí od školáků za vysvědčení?

Za hodiny pilného vedení si vysloužili panenku v kroji, kytici z klobásek či Malého prince ve valaštině. I takto neobvyklými dary školáci a studenti obdarovávají učitele na závěr školního roku. Ačkoliv si mnozí z pedagogů vzpomenou na nějaký ten kuriózní dárek, většina z nich se shoduje, že od dětí nejčastěji dostávají květiny či bonboniéry. Ty ale nemusejí sednout každému.

Napřed do zátylku, pak čelo na stůl. Někdejší školáci vzpomínají na tresty za vysvědčení

Poslední školní den často provázely tělesné tresty, a to ještě v devadesátých letech. „Když jsem přinesl na vysvědčení čtyřku z češtiny nebo z matiky, dostal jsem vařechou,“ vzpomíná 38letý Václav Zdrhal. Za komunismu někteří rodiče špatné vysvědčení „odměňovali“ i důtkami, fyzické násilí v rodinách bylo běžné i v meziválečném Československu a za monarchie. Strach z výprasku mnohdy vedl i k sebevraždám dětí a teenagerů.

Ve školách se bude testovat dál, ubezpečil Gazdík. Někteří experti to mají za zbytečné

Podoba testování ve školách se v příštích dvou týdnech měnit nebude. Ministerstvo školství vyjednává s ministerstvem zdravotnictví o nastavení testů po polovině února či o režimu po skončení testování. Novinářům to v pondělí v pražské škole pro sluchově postižené řekl ministr školství Petr Gazdík (STAN). Rozdával tam školákům a školačkám pololetní vysvědčení.

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.