
Židé trávili studny, hlásá státní analytik. Komunita se bouří, úřad je na zaměstnance krátký
Školáci nejsou jediní, kterým v sobotu oficiálně začaly prázdniny. Volné letní týdny mají před sebou i čeští zákonodárci. Protože poslance čekají na podzim sněmovní volby, vyzvali jsme je, aby si navzájem vystavili vysvědčení za práci během uplynulého volebního období. Pětky nebyly výjimkou.
Malému Maxovi z Ostravy, který trpí spinální muskulární atrofií (SMA), se Češi před několika lety skládali na léčbu. Nejdražší lék na světě Zolgensma za téměř 54 milionů korun mu lékaři aplikovali v květnu 2020. Od té doby dělá chlapec velké pokroky. Dokončil první třídu a pochlubil se vysvědčením se samými jedničkami. Radostné chvilky sdíleli jeho rodiče na sociálních sítích.
Konec školního roku se neodvratně blíží, a s tím i vysvědčení, které děti domů donesou. To, jak rodiče na známky a prospěch svého potomka zareagují, může mít zásadní dopad. Podle psycholožky a autorky teorie typů Šárky Mikové by žádný rodič neměl dát najevo zklamání. „Vyhněte se také srovnání s ostatními, větám jako ‚čekal jsem víc‘ nebo výčitkám,“ radila odbornice. Nic z těchto vět totiž dítě nemotivuje k tomu, aby se příště více snažilo. Jak tedy ideálně komunikovat, ať už se jedná o jakýkoliv prospěch?
Již ve čtvrtek 30. ledna si žáci napříč Českem převezmou pololetní vysvědčení, s čímž se mnohdy pojí také stres dětí a obavy z reakce rodičů. Výtky typu „kdyby ses víc učil a nebyl na telefonu“ nebo „máš na víc, proč se nesnažíš?“ patří k těm nejčastějším, které si potomci od zklamaných rodičů mohou vyslechnout. Jak však zdůrazňuje psycholožka Šárka Miková, mnohdy opomíjejí to, že každé dítě je osobnostně jiné. Právě to jejich se může ve skutečnosti snažit mnohem více, než prokazují školní výsledky.
Ačkoliv se do školy ještě nevrátili, mnozí z nich odpočítávají týdny a měsíce do dalších prázdnin či prodloužených víkendů. Řeč je o žácích a studentech, kteří již 2. září po dvouměsíční pauze usednou znovu do školních lavic. Dnů, kdy se v pracovním týdnu vyhnou povinné docházce, bude celá řada. Děti si dokonce oproti poslednímu školnímu roku „přilepší“. Redakce CNN Prima NEWS pro vás sestavila přehled všech svátků a prázdnin, kdy si děti užijí volna nad rámec víkendů.
S blížícím se koncem školního roku na žáky základních škol čeká vysvědčení. Pro řadu dětí se může jednat o nejvíce stresující období celého roku. V hraničních případech si mohou zoufalé děti sáhnout i na život. Štáb CNN Prima NEWS se obrátil na přední odborníky na citlivou dětskou duši o rady a doporučení, jak by měli dospělí k žákům v těchto dnech přistupovat.
Už v pátek dostanou školáci vysvědčení. V tento den také většina z nich nese svému učiteli nebo paní učitelce dárek. Květina nebo sladkost bývají sázkou na jistotu, v poslední době ale mívají žáci a jejich rodiče i originálnější nápady.
Když děti přinesou vysvědčení, je si důležité uvědomit, o čem známky vypovídají. Někteří učitelé známkují jen proto, že musí, zatímco jiní věří, že známky poskytují objektivní hodnocení. Uvedla to psycholožka Šárka Miková. Zároveň radí, jak je možné děti motivovat k lepším výsledkům.
Herečka Petra Nesvačilová v oblíbené talkshow 7 pádů Honzy Dědka popsala své studijní neúspěchy. Přiznala, že během školních let tajila před rodiči špatný prospěch. Jednou dokonce i zfalšovala vysvědčení. Nečekala však, že se to po třídních schůzkách rodiče dozvědí. „Maminka přišla domů a bylo to tóčo. Byla z toho v totálním šoku,“ zavzpomínala Nesvačilová s tím, že samozřejmě dostala zaracha.
Svá pololetní vysvědčení si během středy převezme přibližně jeden milion žáků základních škol a více než 485 tisíc středoškoláků. Hodnocení práce ve škole obdrží 118 264 prvňáků. Na základkách se jedná možná o poslední vysvědčení v tradiční podobě, na jakou jsme byli dosud zvyklí. Už na konci letošního školního roku by totiž mohlo být zavedeno nové hodnocení, kde vyučující poskytují žákům zpětnou vazbu slovně podle určených kritérií. CNN Prima NEWS se ptala učitelů, jaký mají na tento nový přístup názor.
Na konci ledna školáci domů donesou pololetní vysvědčení. Přestože psycholožka Šárka Miková doporučuje nepřikládat mu příliš velkou váhu, bylo by dobré na něj nějak zareagovat. A je úplně jedno, jestli jsou na vysvědčení známky, nebo slovní hodnocení. Podle odbornice by rodiče v případě špatných známek neměli trestat, ale hledat příčinu. Na druhé straně radí zdržet se odměn, které neprospívají dlouhodobé motivaci.
Odborníci z Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně vytvořili nové vysvědčení pro základní školy, kde vyučující žáky hodnotí slovně podle kritérií. Věnují se v něm silným stránkám žáka i jeho pokroku. Mohou udělit i známku, není ale stěžejním motivem, uvedla Jana Kratochvílová, jedna z autorek projektu. Ministerstvo školství chce, aby školy tento typ vysvědčení mohly rozdávat už na závěr letošního školního roku.