Jak předejít sebepoškozování dětí
S blížícím se koncem školního roku na žáky základních škol čeká vysvědčení. Pro řadu dětí se může jednat o nejvíce stresující období celého roku. V hraničních případech si mohou zoufalé děti sáhnout i na život. Štáb CNN Prima NEWS se obrátil na přední odborníky na citlivou dětskou duši o rady a doporučení, jak by měli dospělí k žákům v těchto dnech přistupovat.
Důležité je podle odborníků u dětí pozorně sledovat varovné signály ve změnách chování. Není radno určité projevy brát na lehkou váhu. „Pokud se dítě více uzavírá do sebe, více se izoluje a začne se v komunikaci vyhýbat tématům spojeným se školou, měli bychom zpozornět,“ varovala speciální pedagožka Zuzana Horálková.
ČTĚTE DÁLE: Zběsilý sjezd opilce z Ještědu na kolečkových bruslích. Po těžkém pádu bojuje o život
„Rodiče by se neměli bát případně požádat o radu a pomoc odborníky,“ uvedla Horálková. Děti mohou mít často strach z reakce rodičů a prarodičů. „Když dítě opakovaně slyší, že z něj nic kloudného nebude, je to takový pomyslný poslední hřebík do rakve pro sebedůvěru,“ vysvětlila speciální pedagožka a odbornice na inkluzivní vzdělávání Lenka Falcmanová.
Alarmující výsledky výzkumu: Desetina mladých Čechů trpí těžkou depresí. Nemá jim kdo pomoct
Úzkosti, deprese nebo syndrom vyhoření. To jsou časté psychické problémy mladých lidí. Vědci z Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy se proto rozhodli na tuto skupinu zaměřit ve výzkumu, který trval přes 10 let. Přinesl alarmující výsledky.
Velkou roli hraje také způsob komunikace nejen doma, ale i ve školách. Inovativním způsobem ke vzájemné komunikaci s dětmi přistoupili například na základní škole v pražské Troji. Ve škole děti učitelům tykají a během hodiny se často mluví otevřeně o vysvědčeních. „Těsně před tím probíhají ve třídě sebehodnotící formuláře. Děti v nich proberou svoje silné a slabé stránky, takže ví, co je na vysvědčení čeká,“ nastínila poměry ředitelka ZŠ Troja Kateřina Tůmová.
Odborníci varovali před neblahým vlivem sociálních médií. Hranice mezi zdravou motivací a toxickým porovnáváním se s nereálnými vzory může být velice tenká. „Velice nebezpečné je, když děti hledají spřízněné duše v komunitě stejně nalomených jedinců,“ upozornila Falcmanová. „Děti se pak mohou dostat do skupin, kde je sebevražda považována za normální,“ uzavřela expertka na dětskou psychiku.
Žáci i rodiče mohou využít bezplatnou Linku bezpečí, která funguje nepřetržitě. Operátoři jsou speciálně školeni na krizovou komunikaci.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vysvědčení se blíží. Místo květin školáci vymýšlejí originální dárky pro své učitele