CNN Prima News vytápění

vytápění

Výpis příspěvků ke štítku „vytápění“

Plynové kotle v EU do pár let skončí. Politici varují, že domy se tak stanou neprodejnými

Evropská unie zakázala vytápění fosilními palivy od roku 2040. Někteří europoslanci varují, že by v důsledku toho mohly domy vytápěné zemním plynem být už za pár let neprodejné. Pro novostavby se zákaz týká už od roku 2030. Ministerstvo průmyslu a obchodu kritiku odmítá a tvrdí, že směrnice není závazná a Česko si jednotlivé parametry může upravit podle svého.

Plynu máme dost, ujistil šéf Pražské plynárenské. Čechům doporučil se přiobléknout a šetřit

Nedostatek plynu nehrozí, protože spotřeba je během letošní zimy nízká, uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda představenstva Pražské plynárenské Ludvík Baleka. Češi prý budou v případě klesání cen v této oblasti „rozmařilejší“ v porovnání s německými domácnostmi. Právě proto doporučil tuzemským spotřebitelům se přiobléknout než topit na více stupňů.

Cena tepla půjde nahoru, zdražování zásadně ovlivní uhlí. Kolik si domácnosti připlatí?

Velká část tuzemských domácností v ČR, které jsou připojeny na centrální vytápění, si v příštím roce za teplo připlatí až stovky korun měsíčně, uvedl ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek. Zdražovat budou především uhelné teplárny, které navýší ceny i o desítky procent. U plynových tepláren se ceny tepla změní spíš mírně, případně zůstanou stejné. I přesto bude teplo z uhlí nadále levnější, přičemž rozdíl se proti letošnímu roku výrazně zmenší. Mírně by mělo zdražit také teplo z biokotelen, které využívají obnovitelné zdroje.

Jak ušetřit? Stanjura radí snížit vytápění. Spím lépe, když mám v ložnici 17 stupňů, řekl

V případě energetické krize by neměly nastat černé scénáře. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Podle něj je vláda připravena i na případ úplného zastavení dodávek ruského plynu. Politik rovněž radil, na čem lidé mohou v současnosti ušetřit. „Když vytápění domu stáhnete o 1 stupeň, můžete ušetřit až 6 procent spotřeby plynu za rok,“ zmínil.

Žádné vytápění budov plynem v celé EU. Evropská komise chce jeho konec do roku 2040

Evropská komise (EK) chce do roku 2040 postupně ukončit vytápění budov plynem a dalšími fosilními palivy. Přísnější ekologická pravidla mají platit i pro výstavbu nových budov, které navíc nebudou moci od roku 2030 produkovat žádné emise. Od roku 2027 pak lidé přijdou o nárok na podporu vytápění plynovými kotli. Počítá s tím soubor návrhů, který komise představila jako další součást cesty ke klimatické neutralitě.