
Důchodce na Příbramsku nechal doma dopis na rozloučenou, policie prosí o pomoc s hledáním
Evropská unie zakázala vytápění fosilními palivy od roku 2040. Někteří europoslanci varují, že by v důsledku toho mohly domy vytápěné zemním plynem být už za pár let neprodejné. Pro novostavby se zákaz týká už od roku 2030. Ministerstvo průmyslu a obchodu kritiku odmítá a tvrdí, že směrnice není závazná a Česko si jednotlivé parametry může upravit podle svého.
Nedostatek plynu nehrozí, protože spotřeba je během letošní zimy nízká, uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda představenstva Pražské plynárenské Ludvík Baleka. Češi prý budou v případě klesání cen v této oblasti „rozmařilejší“ v porovnání s německými domácnostmi. Právě proto doporučil tuzemským spotřebitelům se přiobléknout než topit na více stupňů.
Velká část tuzemských domácností v ČR, které jsou připojeny na centrální vytápění, si v příštím roce za teplo připlatí až stovky korun měsíčně, uvedl ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek. Zdražovat budou především uhelné teplárny, které navýší ceny i o desítky procent. U plynových tepláren se ceny tepla změní spíš mírně, případně zůstanou stejné. I přesto bude teplo z uhlí nadále levnější, přičemž rozdíl se proti letošnímu roku výrazně zmenší. Mírně by mělo zdražit také teplo z biokotelen, které využívají obnovitelné zdroje.
Pražský hrad zavede řadu úsporných opatření. Vytápění sníží o dva stupně, zaměstnanci nebudou smět využívat přímotopy a omezí se osvětlení památky. Uspořit by se mělo sedm milionů korun.
V případě energetické krize by neměly nastat černé scénáře. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Podle něj je vláda připravena i na případ úplného zastavení dodávek ruského plynu. Politik rovněž radil, na čem lidé mohou v současnosti ušetřit. „Když vytápění domu stáhnete o 1 stupeň, můžete ušetřit až 6 procent spotřeby plynu za rok,“ zmínil.
Maximálně 19 stupňů. Tolik má být nejvyšší povolená nastavená teplota k vytápění veřejných budov a kanceláří v zemích Evropské unie během následující topné sezony 2022–2023. Vzhledem k hrozbě zastavení dodávek plynu ze strany Ruska navrhuje Evropská komise rozsáhlá opatření na úsporu energie v celé Evropě.
Evropská komise (EK) chce do roku 2040 postupně ukončit vytápění budov plynem a dalšími fosilními palivy. Přísnější ekologická pravidla mají platit i pro výstavbu nových budov, které navíc nebudou moci od roku 2030 produkovat žádné emise. Od roku 2027 pak lidé přijdou o nárok na podporu vytápění plynovými kotli. Počítá s tím soubor návrhů, který komise představila jako další součást cesty ke klimatické neutralitě.
Trpíte ve svém bytě či domě zimou? Pak zřejmě patříte mezi necelá tři procenta tuzemských domácností, které nejsou dostatečně bohaté, aby si ve svém obydlí zatopily na přijatelnou teplotu. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Česko však patří k energeticky bohatým zemím Evropské unie.
Kůrovcová kalamita sužuje Českou republiku několik posledních let. Teprve letos se však naplno projevila do ceny palivového dříví. Jehličnaté meziročně zlevnilo o více než čtvrtinu, cenový pokles se projevil i u dubu, buku, habru nebo břízy. S nástupem podzimu se ale dá očekávat, že dřevo svůj cenový propad zastaví.