reklama

Skoro 300 tisíc Čechů doma mrzne. Na dostatečné vytápění nemají peníze

Ne každý si může dopřát luxus topení v krbu. Skoro 300 tisíc Čechů nemá peníze na zajištění dostatečné teploty ve svém obydlí.
Zdroj: Profimedia.cz

Trpíte ve svém bytě či domě zimou? Pak zřejmě patříte mezi necelá tři procenta tuzemských domácností, které nejsou dostatečně bohaté, aby si ve svém obydlí zatopily na přijatelnou teplotu. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Česko však patří k energeticky bohatým zemím Evropské unie.

reklama

S určitou mírou zjednodušení lze říci, že dosavadní poměrně teplý průběh zimy vyhovuje statisícům obyvatel České republiky. Ve svém bytě či domě si totiž tito lidé nejsou z finančních důvodů schopni zajistit dostatečnou teplotu. Jak ukazují údaje zveřejněné Eurostatem, problém se v Česku týká bezmála 300 tisíc lidí. Tedy podobného počtu obyvatel, jaký žije například v Ostravě.

K tématu

Přestože jde v absolutním vyjádření o hrozivý počet, z hlediska podílu energeticky chudých se Česká republika řadí mezi devět nejlepších zemí z celé Evropské unie. S podílem 2,8 procenta dokonce předčí Nizozemsko, kde energetickou chudobou trpí rovná tři procenta obyvatel. Procento lidí, kteří se musí smířit ve svém obydlí s chladem, je v sousední Slovenské republice téměř třikrát vyšší (7,8 procenta).

Trpí hlavně senioři

„Takzvanou energetickou chudobou, což je právě i nemožnost si svůj byt či dům uspokojivě vytopit z důvodu nedostatku peněz, trpí v Česku zejména starší lidé. To je zvláště varovné v době pandemické situace, jakou zrovna procházíme,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. Poukazuje na to, že prochlazení organismu z nedostatečného vytápění oslabuje imunitu.

K tématu

Podle Kovandy ale nedostatek financí na otop není jediným důvodem, proč někteří lidé ve svých příbytcích „mrznou“. „Roli hraje také nedostatečné zateplení budov, slabá izolace, zastaralost zdrojů vytápění, ale také špatné návyky při vytápění a větrání nebo používání energeticky neefektivních spotřebičů,“ dodal.

Nejtepleji mají doma Finové

Situace se ale v Česku za posledních 15 let výrazně zlepšila. V roce 2005 byl totiž počet Čechů, kteří trpěli ve svých domech a bytech chladem, více než trojnásobný – bezmála 950 tisíc. Tehdy to představovalo podíl 9,3 procenta na populaci žijící v České republice.

Průměr Evropské unie nyní činí necelých sedm procent. Nejhorší situace panuje v Bulharsku, kde si dostatečně nezatopí přes 30 procent obyvatel. Naopak nejlépe jsou na tom Finové a Rakušané, kde tento podíl dosahuje jen 1,8 procenta. Česko je na tom srovnatelně s Dánskem a jen o mírně hůře než Německo, kde žije jen 2,5 procenta energeticky chudých obyvatel.

Češi patří mezi země, kde si lidé v naprosté většině případů svá obydlí vytopí na komfortní teplotu.
Češi patří mezi země, kde si lidé v naprosté většině případů svá obydlí vytopí na komfortní teplotu.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

360°

Kuba: Přes osm tisíc seniorů v kraji naočkujeme za osm dní, ale nemáme vakcíny

Kuba: Přes osm tisíc seniorů v kraji naočkujeme za osm dní, ale nemáme vakcíny

Firma Pfizer krátí kvůli nadměrné poptávce dodávky vakcíny do Evropy. Co to znamená pro plány krajů v Česku? Mají kapacity, vlastní kampaně i registry, ale namísto vakcín prázdné mrazáky. Co bude dál? Na to v pořadu 360° Pavlíny Wolfové odpovídali šéf Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Finance

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

České dráhy se chystají od dubna snížit nominální mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele podniku by to mělo být o deset procent. Tarifní mzdy pak mají letos vzrůst jen o dvě procenta. Vzhledem k inflaci to ale znamená jejich reálný pokles. Podle ekonomů to není dobrý příklad pro ostatní, který navíc může negativně ovlivnit peníze ve zdravotnictví a sociálních službách.

Dostal obě dávky vakcíny, přesto se prominentní izraelský rabín nakazil koronavirem
Plaga: Do škol se žáci vrátí nejdříve v únoru. Prioritu mají maturanti a deváťáci
Figura budoucí revoluce? Rusové milují mučedníky, říká o Navalném expert
Vládní uvolnění: Od úterý otevřou papírnictví a obchody s dětským oblečením
Hotelové vězení v Melbourne. Tenisté hýří improvizací, Strýcová sestavovala rotoped
Povinné respirátory a do práce jen s testem. Česko řeší rozvolnění, sousedé zpřísňují
reklama
reklama
Psycholog: Lidé se covidu přestali bát. Nechtějí přijmout, že sám od sebe neodejde

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Pár vyrazil do Beskyd oblečený jako do nákupního centra. Téměř je to stálo život
Další články
reklama
reklama