reklama

Skoro 300 tisíc Čechů doma mrzne. Na dostatečné vytápění nemají peníze

Ne každý si může dopřát luxus topení v krbu. Skoro 300 tisíc Čechů nemá peníze na zajištění dostatečné teploty ve svém obydlí.
Zdroj: Profimedia.cz

Trpíte ve svém bytě či domě zimou? Pak zřejmě patříte mezi necelá tři procenta tuzemských domácností, které nejsou dostatečně bohaté, aby si ve svém obydlí zatopily na přijatelnou teplotu. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Česko však patří k energeticky bohatým zemím Evropské unie.

reklama

S určitou mírou zjednodušení lze říci, že dosavadní poměrně teplý průběh zimy vyhovuje statisícům obyvatel České republiky. Ve svém bytě či domě si totiž tito lidé nejsou z finančních důvodů schopni zajistit dostatečnou teplotu. Jak ukazují údaje zveřejněné Eurostatem, problém se v Česku týká bezmála 300 tisíc lidí. Tedy podobného počtu obyvatel, jaký žije například v Ostravě.

K tématu

Přestože jde v absolutním vyjádření o hrozivý počet, z hlediska podílu energeticky chudých se Česká republika řadí mezi devět nejlepších zemí z celé Evropské unie. S podílem 2,8 procenta dokonce předčí Nizozemsko, kde energetickou chudobou trpí rovná tři procenta obyvatel. Procento lidí, kteří se musí smířit ve svém obydlí s chladem, je v sousední Slovenské republice téměř třikrát vyšší (7,8 procenta).

Trpí hlavně senioři

„Takzvanou energetickou chudobou, což je právě i nemožnost si svůj byt či dům uspokojivě vytopit z důvodu nedostatku peněz, trpí v Česku zejména starší lidé. To je zvláště varovné v době pandemické situace, jakou zrovna procházíme,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. Poukazuje na to, že prochlazení organismu z nedostatečného vytápění oslabuje imunitu.

K tématu

Podle Kovandy ale nedostatek financí na otop není jediným důvodem, proč někteří lidé ve svých příbytcích „mrznou“. „Roli hraje také nedostatečné zateplení budov, slabá izolace, zastaralost zdrojů vytápění, ale také špatné návyky při vytápění a větrání nebo používání energeticky neefektivních spotřebičů,“ dodal.

Nejtepleji mají doma Finové

Situace se ale v Česku za posledních 15 let výrazně zlepšila. V roce 2005 byl totiž počet Čechů, kteří trpěli ve svých domech a bytech chladem, více než trojnásobný – bezmála 950 tisíc. Tehdy to představovalo podíl 9,3 procenta na populaci žijící v České republice.

Průměr Evropské unie nyní činí necelých sedm procent. Nejhorší situace panuje v Bulharsku, kde si dostatečně nezatopí přes 30 procent obyvatel. Naopak nejlépe jsou na tom Finové a Rakušané, kde tento podíl dosahuje jen 1,8 procenta. Česko je na tom srovnatelně s Dánskem a jen o mírně hůře než Německo, kde žije jen 2,5 procenta energeticky chudých obyvatel.

Češi patří mezi země, kde si lidé v naprosté většině případů svá obydlí vytopí na komfortní teplotu.
Češi patří mezi země, kde si lidé v naprosté většině případů svá obydlí vytopí na komfortní teplotu.
Zdroj: CNN Prima NEWS

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Setkání Zemana s Vučičem: Prezidenti si vyměnili státní vyznamenání

Setkání Zemana s Vučičem: Prezidenti si vyměnili státní vyznamenání

Prezident Miloš Zeman udělil srbskému prezidentovi Aleksandaru Vučičovi nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva první třídy. Předal mu ho na slavnostním ceremoniálu před vzájemným jednáním na Pražském hradě. Uvedl to mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Český prezident dostal vysoké srbské vyznamenání určené prezidentům či premiérům Řád Srbské republiky na stuze. Vučič mu ho udělil již loni, v úterý mu ho předal.

MS v hokeji 2021

Nominace všech týmů na MS v hokeji. Která soupiska budí největší respekt?

Nominace všech týmů na MS v hokeji. Která soupiska budí největší respekt?

Šestnáctka trenérů v posledních dnech a týdnech umíchala finální produkt, který vyšle na mistrovství světa v hokeji startující už v pátek 21. května v Lotyšsku. Podívejte se v článku CNN Prima NEWS na to, kteří hráči se dostali do finální nominace pro šampionát v Rize. Jednotlivé sestavy mohou v průběhu vrcholné akce nabýt na síle podle toho, jak se bude vyvíjet situace v zámořské NHL.

I nejvíce nakažený okres roztočil pípy, výčepní z Opavska očkování moc nevěří
Ve vězení strávili 31 let za vraždu, kterou nespáchali. Dostanou miliardové odškodné
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Další vlna rozvolňování. Co všechno se příští pondělí změní?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Brutálně zavraždil cyklistku sekerou a nožem na okraji Olomouce. Odsedí si 25 let
Chladno a deště až do konce května. V Česku se oteplí teprve koncem měsíce
Další články
reklama
reklama