Trpíte ve svém bytě či domě zimou? Pak zřejmě patříte mezi necelá tři procenta tuzemských domácností, které nejsou dostatečně bohaté, aby si ve svém obydlí zatopily na přijatelnou teplotu. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Česko však patří k energeticky bohatým zemím Evropské unie.
S určitou mírou zjednodušení lze říci, že dosavadní poměrně teplý průběh zimy vyhovuje statisícům obyvatel České republiky. Ve svém bytě či domě si totiž tito lidé nejsou z finančních důvodů schopni zajistit dostatečnou teplotu. Jak ukazují údaje zveřejněné Eurostatem, problém se v Česku týká bezmála 300 tisíc lidí. Tedy podobného počtu obyvatel, jaký žije například v Ostravě.
Chudoba seniorů bude narůstat, stále víc jich nedosáhne na penzi, varuje ombudsman
Kvůli současnému nastavení důchodového systému bude přibývat seniorů bez nároku na starobní důchod, upozornil ombudsman Stanislav Křeček. Podmínku minimální doby pojištění, která činí 35 let, považuje Křeček za velmi přísnou. Na problém dlouhé doby pojištění pro nárok na penzi poukazuje i Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
Přestože jde v absolutním vyjádření o hrozivý počet, z hlediska podílu energeticky chudých se Česká republika řadí mezi devět nejlepších zemí z celé Evropské unie. S podílem 2,8 procenta dokonce předčí Nizozemsko, kde energetickou chudobou trpí rovná tři procenta obyvatel. Procento lidí, kteří se musí smířit ve svém obydlí s chladem, je v sousední Slovenské republice téměř třikrát vyšší (7,8 procenta).
Trpí hlavně senioři
„Takzvanou energetickou chudobou, což je právě i nemožnost si svůj byt či dům uspokojivě vytopit z důvodu nedostatku peněz, trpí v Česku zejména starší lidé. To je zvláště varovné v době pandemické situace, jakou zrovna procházíme,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. Poukazuje na to, že prochlazení organismu z nedostatečného vytápění oslabuje imunitu.
Vakcinolog Petráš: Když se do očkování vrhnou senioři, můžeme rozvolnit
Kdyby se starší populace vrhla do očkování, máme velkou šanci zmírnit protiepidemická opatření. Ta byla zavedena právě proto, abychom tyto lidi chránili, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS vakcinolog Marek Petráš. Upozornil však, že úplné uvolnění přijde až ve chvíli, kdy Česko dosáhne proočkovanosti mezi 50 až 70 procenty. Petráš v pořadu také zmínil alergické reakce na vakcínu, které se u určitých skupin lidí objevují častěji, než odborníci čekali.
Podle Kovandy ale nedostatek financí na otop není jediným důvodem, proč někteří lidé ve svých příbytcích „mrznou“. „Roli hraje také nedostatečné zateplení budov, slabá izolace, zastaralost zdrojů vytápění, ale také špatné návyky při vytápění a větrání nebo používání energeticky neefektivních spotřebičů,“ dodal.
Nejtepleji mají doma Finové
Situace se ale v Česku za posledních 15 let výrazně zlepšila. V roce 2005 byl totiž počet Čechů, kteří trpěli ve svých domech a bytech chladem, více než trojnásobný – bezmála 950 tisíc. Tehdy to představovalo podíl 9,3 procenta na populaci žijící v České republice.
Průměr Evropské unie nyní činí necelých sedm procent. Nejhorší situace panuje v Bulharsku, kde si dostatečně nezatopí přes 30 procent obyvatel. Naopak nejlépe jsou na tom Finové a Rakušané, kde tento podíl dosahuje jen 1,8 procenta. Česko je na tom srovnatelně s Dánskem a jen o mírně hůře než Německo, kde žije jen 2,5 procenta energeticky chudých obyvatel.
Češi patří mezi země, kde si lidé v naprosté většině případů svá obydlí vytopí na komfortní teplotu. Zdroj: CNN Prima NEWS
Češi patří mezi země, kde si lidé v naprosté většině případů svá obydlí vytopí na komfortní teplotu. Zdroj: CNN Prima NEWS