Mezi lednem a březnem registroval americký stát Kalifornie na několika místech nejsušší období za posledních 101 let. A vzhledem k tomu, že minimum srážek již nějakou dobu trvá, milionů občanů v oblasti se v létě dotkne bezprecedentní omezení dodávek vody.
Úřad Metropolitan Water District (MWD) vyhlásil stav nouze kvůli nedostatku vody v celé jižní Kalifornii, ke kterému se pojí přísná omezení pro používání potřebné tekutiny. Obyvatelům v okresech kolem Los Angeles proto bylo v týdnu sděleno, že budou moct od 1. června používat venkovní vodu pouhý jeden den v týdnu. Nikdy předtím takovéto pravidlo nevešlo v platnost. MWD toto odhlasoval jednomyslně.
„Toto je krize. Bezprecedentní. Nikdy předtím jsme nic podobného neřešili. A protože jsme takovou situaci ještě neměli, nemáme dostatek vody, abychom pokryli běžné požadavky pro šest milionů lidí žijících v oblasti závislé na State Water Project,“ podotkl generální ředitel MWD Adel Hagekhalil.
Hrozí úplný zákaz zavlažování
State Water Project, neboli Kalifornský státní vodní projekt, je jedním z největších vodárenských a energetických programů na světě, který poskytuje pitnou vodu pro více než 23 milionů lidí a ročně vyrobí 6 500 GHw vodní elektřiny. Shromažďuje vodu z řek a toků v severní Kalifornii z pohoří Sierra Nevada a přerozděluje ji do měst s nedostatkem vody.
První předpověď počasí na léto: Evropu budou drtit vedra, pršet má jen výjimečně
Evropu čeká horké a suché léto. Předpovídají to meteorologové z webu Severe Weather na základě dlouhodobých modelů. Vedro a málo srážek by mělo být i v Česku. Počasí na severní polokouli bude podle expertů ovlivňovat především atmosferický jev La Niña.
Občané tedy nyní musí počítat s tím, že jejich často krásně zelené trávníky budou trpět. Udržet trávník v dobré kondici podle studií představuje v oblasti až 75 procent celkové spotřeby vody v jedné domácnosti, což je nyní luxus, který si nemohou lidé v Kalifornii dovolit, protože sucho dostává zásobovací nádrže na historická minima. Kromě zavlažování domácích pažitů se nařízení dotkne mytí vozidel, chodníků, parkovišť, napouštění bazénů a používání vody pro stavební účely. V případě překročení stanovených limitů hrozí vysoké pokuty.
MWD proto vyzývá obyvatele, aby omezili spotřebu vody o 35 procent, čímž se mohou vyhnout úplnému zákazu zavlažování v létě.
Tento krok přichází v době, kdy Kalifornie čelí přetrvávajícím suchým podmínkám způsobeným klimatickou krizí, které vedly k velkému nedostatku vody, a to navzdory rekordnímu množství sněhových přeháněk na začátku zimy. Loni v létě zažil stát největší sucho ve svém 126letém rekordu. Příčiny? I přes rekord z úvodu zimy je celkový nedostatek srážek značný. Ale mohou za to také vyšší průměrné teploty a sušší vzduchová hmota v atmosféře.
Los Angeles Times už dává tipy dotčeným občanům, jak ušetřit vodu. Například tím, aby vypínali kohoutek, když si čistí zuby, případně se sprchovali o dvě minuty rychleji. Nebo aby ze svých zahrádek odstranili rostliny, které nepocházejí z jižní Kalifornie. Cizí rostliny totiž „spolykají“ více vody než ty místní. Jedna rada také říká: „Vytrhejte trávník.“ Článek pokračuje slovy: „Nebo ho aspoň zásobujte výrazně menším množstvím vody.“ Kaliforňané si totiž prý potrpí na to, aby jejich trávník vypadal vkusně. Jedno takové zavlažování v oblasti prý spotřebuje 150 a 300 litrů vody.