Dočasná péče je skvělým způsobem, jak se zabavit v době karantény, získat záminku pro chození ven z bytu či domu několikrát denně i možnost, jak si vyzkoušet, zda jste připraveni stát se trvalým majitelem psa nebo kočky. V neposlední řadě je to také cesta, jak v této nelehké době pomoci útulkům. Pojďme se podívat na to, co by takový dočaskář měl zvládat a proč je dočaskování návykové 😊
Dočasná péče je skvělým způsobem, jak se zabavit v době karantény, získat záminku pro chození ven z bytu či domu několikrát denně i možnost, jak si vyzkoušet, zda jste připraveni stát se trvalým majitelem psa nebo kočky. V neposlední řadě je to také cesta, jak v této nelehké době pomoci útulkům. Pojďme se podívat na to, co by takový dočaskář měl zvládat a proč je dočaskování návykové 😊
Možná jste už o dočasných péčích slyšeli. Možná jste o tom i uvažovali, ale vždy převážily obavy, že máte moc práce, vracíte se domů pozdě a péči o dočasně svěřené zvíře byste vlastně asi ani nestíhali. No, tak vzhledem k tomu, že je v těchto dnech celý národ zavřený v domovech, a ještě minimálně několik týdnů bude, tyhle obavy padají. A přichází výborná příležitost osmělit se a stát se dočaskářem.
Jak na to?
Zavolejte do nejbližšího útulků nebo azylu a zjistěte, zda psy nebo kočky do dočasných péči nabízejí. Většina zařízení tuto možnost ráda využívá. Pomůže to uvolnit kapacity útulku a zároveň má zvíře možnost být místo v kotci v rodině – naučit se, jak život v domácnosti funguje, vyléčit se v domácím prostředí, pokud je v léčbě, nebo se socializovat, pokud jde o malé štěně.
Dočasná péče vyžaduje od dočasného pečovatele několik základních předpokladů:
1) Na tom, že dočasnou péči poskytnete, se musí shodnout všichni členové rodiny. Všichni budou muset spolupracovat a akceptovat, že s vámi dočasně sdílí domov čtyřnožec, který potřebuje vaši pomoc.
2) Vyjasněte si, jaké zvíře zvládnete. Záleží na vašich předchozích zkušenostech, schopnostech i možnostech vašeho bytu či domu, zda do dočasné péče přijmete malé štěně, většího psa, plachou kočku nebo třeba psího seniora, který potřebuje bezbariérové bydlení. Je důležité útulek informovat o tom, na co stačíte, aby se zvíře místo pomoci za pár dní nevracelo do kotce a vy jste se vyhnuli zklamání.
3) Připravte se, že péče o zvíře bude vyžadovat váš čas i trpělivost. Ať už poskytnete dočasnou péči psu nebo kočce, dospělákovi nebo úplně malému miminku, bude potřebovat nejméně několik prvních dní klid a prostor na rozkoukání se a váš čas na seznámení se se vším, co je pro něj nové – doma i venku.
Je to návykové – já vám to říkala!
Říká se, že jakmile dočaskování člověk jednou zkusí, už je dočaskářem navždy. Ne, nemusí mít nutně doma stále nakyblíkovaná cizí zvířata, ale prostě když je čas a možnost, neodolá a podělí se o svůj domov aspoň na chvíli s tvorečkem, který to zrovna potřebuje.
Mnoho dočaskářů se obává toho, jaké to bude, rozloučit se se zvířetem, s nímž se zrovna začala rodina sžívat. No, budu upřímná, mně moje první dočaska před pěti lety taky zůstala 😊 Ale rozloučení se s dočasně svěřeným zvířetem není nic smutného. Dočaskář to často obrečí, ale jsou to slzy štěstí, protože ví, že svůj důležitý úkol splnil a že „jeho“ dočaska udělala poslední významný krok – odešla do skutečného domova. A víte co je úplně nejlepší? Dostávat i po několika letech pozdravy z domova od šťastného zvířete a prohlížet si je s vědomím, že to díky vám a vaší pomoci se pro toho konkrétního tvorečka navždy změnil svět k lepšímu.
Ostatně, i ve Spojených státech je v posledních dnech doslova boom dočasek – „parťáků v karanténě“, jak o nich hovoří The Guardian, a zrovna před pár dny jsem se na facebooku rozplývala nad odjezdem do domova fenky, o kterou dočasně pečovala moje sestřenice žijící v Kanadě.
Dočasná péče je pomoc pro útulek, konkrétní zvíře ale vlastně i pro vás samotné – díky dočasnému svěřenci přijdete na jiné myšlenky a odreagujete se od poměrně stresující mimořádné situace a s ní spojenými opatřeními, která omezují náš život. Odreagujete se od složenek, účtů a nezodpovězených otazníků souvisejících s vaším podnikáním nebo zaměstnáním. A jako bonus vám dočaskování nezasáhne do rodinného rozpočtu, protože naprostá většina útulků, včetně toho našeho, veškeré náklady spojené s péčí o zvíře hradí.
Takže pokud zvažujete stát se dočaskářem, jděte do toho!
Opatrujte se, myslete na své blízké, podporujte malé české podnikatele, pokud můžete, a hlavně zůstaňte zdraví.