Výzkum inteligence psích plemen: Máte doma psího génia?

Nejinteligentnější psí rasa? „Ten, co mám doma,“ zněla by asi subjektivní odpověď každého psího rodiče. Vědec a psycholog. Stanley Coren, který se zabývá právě inteligencí, lidskou i psí, se snažil přijít na to, která rasa je nejchytřejší. Sestavil tak žebříček 141 plemen, které popsal ve své knize „Inteligence psů“.

Sám ale potvrdil, že se soustředil pouze na jednu stránku inteligence a to: pracovní inteligenci. Jak psi reagují na povely lidí. Nutno tedy říct, že se vlastně jedná o to, jaký pes nejlépe reaguje na člověka. „Myslím si, že tento seznam je velmi lidsky orientovaný. Tohle je seznam schopností tréninku a poslušnosti, ne inteligence samotné,“ uvedl ke knize na svém facebookovém profilu uznávaný etolog Frans de Waal.

Výzkum se vytvářel pomocí 199 rozhodčích, kteří posuzují poslušnost během specializovaných psích soutěží. Sami ale dodali, že jsou mezi individuálními psy velké rozdíly.

První kategorie: jde o nejchytřejší psy, kteří se naučí nový příkaz rychleji než za 5 opakování a uposlechnou ho v 95 procentech případů.

1. Border kolie – toto plemeno bylo vyšlechtěno na konci 19. století, původně k práci u stáda. Jeho domovem je pomezí mezi Anglií a Skotskem s názvem: Border Counties.

2. Pudl – najdeme ho v několika velikostech i zbarveních. Je to všestranné plemeno, o jehož původ se hádá Francie a Německo. Původně byl vyšlechtěn k aportům (z vody lovci sestřelené kachny nebo jiné vodní ptáky).

3. Německý ovčák – jedno z nejrozšířenějších plemen na světě a nejrozšířenější jako služební plemeno. V Česku je považováno za nejoblíbenější. Chov ovčáckých psů v Německu má poměrně dlouhou tradici: již v šestém století existoval zákon, který za zabití ovčáckého psa viníka tvrdě trestal.

4. Zlatý retrívr - se šlechtěním tohoto plemene začal Lord Tweedmouth, který toužil po psovi loveckém s dobrými vlastnostmi a psovi vzhledově pěkném. Původně se nazýval Žlutý retrívr, „zlatý“ se oficiálně přijalo až v roce 1920. Je to obecně klidný a přátelský pes, který vyhledává kontakt s lidmi i jinými psy.

5. Dobrman – vyšlechtěn byl původně k ochraně a hlídání svého pána. Je používán i jako služební pes. Jeho původ se datuje do 70. letech 19. století. Jeho šlechtitelem byl německý výběrčí daní Louis Dobermann, podle kterého je plemeno pojmenováno.

6. Šeltie  –   pochází ze Shetlandských ostrovů ze 17. století, kde byl honáckým psem malých koz a Shetlandských poníků. Dnes je oblíbeným společníkem rodin s dětmi.

7. Labradorský retrívr – původem z Newfoundlandu. Retrívr se dříve říkalo všem loveckým psům, kteří aportovali ulovenou zvěř. Název Labradorský retrívr je používán od roku 1839. Upřednostňováni byli černí, což se změnilo až po první světové válce.

8. Papillon – francouzské psí plemeno, kterému se přezdívá „motýlek“, kvůli jeho uším. Madame Pompadour, Marie Terezie i Marie Antoinetta a mnoho dalších osobností měli tyto malé, ale velmi chytré „drobečky" v oblibě.

9. Rotvajler – jeho původ sahá až do Starověkého Říma, kde byl využíván jako válečný pes. Jméno dostalo až déle po městu Rottweil v Německu, kde sloužili k nahánění skotu.

10. Australský honácký pes – sloužil k hlídání stáda. Nebojácný je díky svým předkům, kterým byl třeba pes dingo.

Další příčky obsadili:

11. Velškorgi pembroke

12. Knírač malý

13. Anglický špringršpaněl

14. Belgický ovčák tervueren

15. Šiperka

15. Belgický ovčák

17. Kolie

17. Vlčí špic

19. Německý krátkosrstý ohař

20. Flat coated retrívr

20. Anglický kokršpaněl

20. Knírač

23. Bretaňský ohař

24. Kokršpaněl

24. Kanadský retrívr

26. Výmarský ohař

27. Belgický malinois

27. Bernský salašnický pes

29. Německý špic trpasličí

30. Irský vodní španěl

Posledních deset příček obsadili:

131. Shih-tzu

132. Baset

133. Doga

133. Beagle

135. Pekingský palácový psík

136. Bloodhound

137. Barzoj

138. Čau-čau

139. Bulldog

140. Basenji

141. Afghánský chrt

Zdaleka se ale nejedná o soupis všech psích plemen. Těch je nesjpíš kolem tisícovky.

Tagy: