Dětské matrace obsahují chemikálie, které mohou poškodit mozek. Jak minimalizovat riziko?

Nové vědecké studie přinášejí znepokojivá zjištění – dětské matrace a ložní prádlo uvolňují chemikálie spojené s poruchami vývoje a hormonální rovnováhy. Výzkum navíc ukazuje, že tělesné teplo dítěte zvyšuje uvolňování těchto škodlivin, které dítě dýchá noc co noc.

Podle výzkumníků z Univerzity v Torontu bylo v dětských ložnicích naměřeno více než dvě desítky chemických látek, včetně ftalátů, zpomalovačů hoření a UV filtrů. Nejvyšší koncentrace se objevovaly přímo v blízkosti dětských postelí. Ze studie přitom vyplývá, že právě matrace jsou hlavním zdrojem těchto škodlivin – a tělesné teplo i váha dítěte proces jejich uvolňování ještě zesilují.

ČTĚTE TAKÉ: Rakovina prsu? K záchraně života stačí málo. Anička nám pomohla, říká propagátorka prevence

Děti jsou k chemickým látkám obecně citlivější než dospělí. Nejenže se jejich organismus rychle vyvíjí, ale mají také větší plochu kůže v poměru ke své hmotnosti. Navíc si často dávají ruce i předměty do úst a tráví spoustu času v těsném kontaktu s matrací a ložním prádlem. To vše zvyšuje riziko, že škodlivé látky proniknou do jejich těla.

Neviditelné nebezpečí v každé matraci

Výzkumníci testovali 16 běžně prodávaných dětských matrací. Všechny obsahovaly materiály z USA nebo Mexika, a většina z nich uvolňovala chemické látky, které se mohou hromadit v organismu. Mnohé z těchto chemikálií jsou známé tím, že narušují hormonální rovnováhu, přispívají k astmatu, obezitě nebo poruchám vývoje nervové soustavy, poznamenalo zpravodajství CNN.

Například ftaláty, běžně používané v plastech a parfémech, byly ve vysokých koncentracích nalezeny v blízkosti spacího prostoru dětí. Podle Evropské agentury pro chemické látky (ECHA) tyto látky mohou narušovat hormonální rovnováhu, ovlivnit vývoj pohlavních orgánů u chlapců a vést až k neplodnosti v dospělosti.

Co mohou rodiče dělat?

Studie ukazuje, že cena nebo značka nejsou zárukou bezpečnosti. Výrobky obsahující toxické látky byly nalezeny napříč celým trhem. Odborníci ale doporučují vybírat přírodní materiály jako latex, bavlnu nebo vlnu. Pomáhá také pořízení starší, vyvětrané matrace, ze které se chemikálie už částečně uvolnily. Ložní prádlo a oblečení na spaní by měly být co nejčistší, protože fungují jako ochranná vrstva, která škodliviny částečně zachytí.

Dále je vhodné větrat, pravidelně vysávat a vyhnout se zbytečným syntetickým výrobkům v dětském pokoji – například barevným povlečením s UV filtry nebo plastovým dekoracím.

Závěr odborníků je jasný – rodiče nemohou problém vyřešit jen svým výběrem. Je nutné, aby státy i výrobci přijali přísnější pravidla a úplně odstranili zbytečné chemikálie z výrobků určených pro děti.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: V Česku se loni narodilo historicky nejméně dětí. Umělé oplodnění využívá stále více párů

Tagy: