V čínském městě Čching-tao plošně otestovali na koronavirus během čtyř dnů téměř 10 milionů lidí. Podle agentury DPA o tom informovaly tamní úřady. Může to být inspirací pro ministra zdravotnictví Romana Prymulu, který plošné testování české populace uvedl jako jeden ze tří pilířů v boji proti koronaviru?
Od minulého víkendu se v čínském přístavním městě objevilo 13 infekcí, které z oblasti udělali jediný epidemický klastr v zemi. Úřady se tak rozhodly tamní populaci plošně testovat.
Povinnost testování měli rovněž lidé odjinud, kteří v nedávné době do města cestovali. Čínská tisková agentura Xinhua rovněž uvedla, že byl kvůli znovuobjevení virové nákazy suspendován ředitel tamní municipální zdravotní komise.
Celkem úřady shromáždily 9,94 milionu vzorků, z nichž 7,6 milionu bylo do čtvrtka ráno zpracováno. Úřady použily pro plošné otestování takzvané „sdružování vzorků“ (či „směsné vzorky“), kdy shromáždily jednotlivé odběry a poté je analyzovaly po deseti najednou v jednom testu nukleových kyselin.
Pokud následně výsledek některého z hromadných vzorků vyjde pozitivně, všech deset lidí bude podle zdravotnické komise města Čching-tao kontaktováno a bude od nich požadován individuální test nukleových kyselin.
Kromě onoho infekčního klastru v oblasti Čching-tao Čína v posledních týdnech údajně eviduje jediné případy koronavirové infekce pouze v rámci importu ze zahraničí. Čína dostala virus pod kontrolu restriktivními opatřeními, jako je sledování pohybu, uzavíráním měst a zákazy vstupu.
Antigenní testy by byly zdarma
Ministr zdravotnictví Roman Prymula označil plošné protestování celé české populace (asi 10,6 milionu lidí) za jeden ze tří klíčových pilířů boje s koronavirem. Podle něj by se mělo provést pomocí antigenních testů s výsledkem do 15 minut.
„Tyto testy jsou rychlé, levné a snadné. Pokud by se nám je povedlo zajistit, testování by pro všechny občany bylo zdarma,“ uvedl Prymula ve svém úterním televizním projevu. Pokud by se celoplošné testování povedlo, získala by podle něj ČR cenná data o šíření viru a podařilo by se nastavit výrazně cílenější systém karantény.
Do testování mají být zapojeni praktičtí lékaři, nemocnice i aktuální odběrová místa. Dále vzniknou speciální odběrová místa posílená až o sedm tisíc studentů lékařských fakult a až o deset tisíc studentů dalších vysokých škol.