Roste počet případů vzácného autoimunitního onemocnění. Podle nové studie zveřejněné v odborném časopise eBioMedicine může neblahý nárůst souviset i s epidemií covidu. Zatímco ojedinělá onemocnění pozorovali lékaři spíše na asijském kontinentu, nyní je zaznamenávají i mezi pacienty na evropském a americkém kontinentu.
Se vzácným onemocněním souvisí aktivita protilátek, které napadají enzymy známé jako MDA5. Právě proto získalo v odborných kruzích označení anti-MDA5. Jde o progresivní chorobu plic, přičemž v orgánu dochází k výraznému zjizvení tkáně, připomínají vědci ve zveřejněné studii v časopise eBioMedicine.
ČTĚTE TAKÉ: Lék proti obezitě překvapil vedlejšími účinky. Pomoci může i hubeným lidem, tvrdí studie
Výzkumníci sledovali výskyt této choroby v populaci anglického Yorkshiru. Neobvyklý nárůst 60 případů, z nichž osm pacientů zemřelo, zaznamenali mezi lety 2020 až 2022. Vědci tak ve studii upozorňují na skutečnost, že k nárůstu došlo v období epidemie covidu.
Odborníci zpozorněli nejen kvůli alarmující statistice, ale rovněž proto, že enzym MDA5 je RNA receptor, který je zásadní pro organismus při rozpoznávání viru, jenž stál za celosvětovou pandemií. Podle vědců tak zjištění vypovídá o jiné formě onemocnění tohoto enzymu během epidemie.
Pacienti s autoimunitním onemocněním jsou také více náchylní k zánětlivému nahromadění cytokinu, jež je nazýván interleukin-15. To může být jedním z hlavních znaků choroby plic nebo fibrózy.
U osmi z 60 pacientů vyšel již dříve test na covid pozitivně. Výzkumníci tak předpokládají, že mnozí z nich se mohli potýkat s asymptomatickými infekcemi, o nichž neměli zdání. „Nejvyšší počty při testování na MDA5 následovaly krátce po nejvyšších zaznamenaných počtech nákazy covidem v roce 2021 a překrývaly se s vyvrcholením očkování, což naznačuje, že autoimunitní problémy souvisí s obdobím, kdy se svět potýkal s epidemií covidu,“ shrnul v prohlášení autor studie Pradipta Ghosh.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Nebezpečná dětská hřiště? Státní zdravotní ústav varoval před karcinogenními materiály