V Ochotském moři u břehů Ruska bylo spatřeno vzácné mládě tuleně se zrzavou barvou. Mládě se liší od zbytku své kolonie nejen oranžovým zbarvením, ale i modrýma očima a růžovými ploutvemi. Biologové varují, že ho možná budou muset ochraňovat, protože se mu ostatní tuleni vyhýbají a mohl by se stát vyvrhelem.
Odborníci tvrdí, že šance, že se narodí albín, je 1 ku 100 000 a existuje riziko, že bude mládě odmítnuté svým hnízdištěm. Doposud se ale mládě přezdívané „Ošklivé káčátko“ z Tuleního ostrova nestalo úplným vyvrhelem. „Toto mládě vypadá, že je dobře krmené a bylo velmi aktivní, takže jeho matka mu zjevně dala hodně mléka,“ uvedl biolog Vladimir Burkanov.
Tuleni ve zvířecím parku v Belgii měli obvázané lano kolem krku a tahali děti na lodi
Dva tuleni, kteří měli obvázané lano kolem krku a táhli děti na lodi, byli natočeni na vodní atrakci ve zvířecím parku Mont Mosan v belgické provincii Liege.
Ostatní tuleni si s ním ale nehrají a vlastně mu nevěnují příliš velkou pozornost. „Něco s ním není v pořádku. Nikdo ze skupiny ho ale nepronásleduje a není ani pokousaný,“ dodal Burkanov.
Předpokládá se, že tuleň má špatný zrak a Burkanov pochybuje, že se bude úspěšně rozmnožovat. Pokud mládě skupina odmítne, jsou specialisté na divokou zvěř připraveni savce zachránit a předat ho delfináriu.
Podobný tulení samec zrzavého zbarvení se vyskytuje též na Beringově ostrově v Kamčatském moři. Nyní mu je pět nebo šest let. „Letos se neúčastnil rozmnožování. Možná se jedná o první zdokumentovaný případ přežití tuleně neobvyklé barvy až do dospělosti,“ poznamenal biolog.
V roce 2011 musela být zachráněna například samice zrzavé barvy zvaná Nafaťja. Tu tehdy z Tuleního ostrova letecky dopravili do delfinária v Soči u Černého moře.