Zatímco Tálibán přebírá vládu nad Afghánistánem, formuje se proti němu v údolí Pandžšír hnutí odporu. Vede ho Ahmad Masúd, který zdědil talent vojevůdcovství po svém otci, jenž na konci minulého století rovněž sváděl boje s radikálními islamisty a také sovětskými tanky.
Stačilo pár týdnů k tomu, aby Tálibán v Afghánistánu odmazal 20leté snažení spojeneckých vojsk i křehké vlády. Radikální hnutí teď uvrhlo zemi do chaosu a počty zastánců původní garnitury a myšlenky svobodné země se povážlivě snižují. Většina z nich se nyní shromáždila v provincii Pandžšír, konkrétně ve stejnojmenném údolí obehnaném pahorky a nepřístupným terénem.
Improvizované milice i profesionální vojáky afghánských bezpečnostních sil tam vede 32letý politik a vojevůdce Ahmad Masúd. Ten se spojil s viceprezidentem Amruláhem Sálihem, který je po úprku prezidenta Ašrafa Ghaního ze země nejmocnější figurou rozpadlé vlády.
Masúd není žádný narychlo vybraný pohlavár. O údolí Pandžšír pečuje od roku 2019 a je zvyklý i na pohyb na poli mezinárodní politiky, v březnu se například sešel s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. V mládí studoval v Londýně.
Lev, který se vzepřel Tálibánu
Vůdce odporu Pandžšíru žil dlouhou dobu ve stínu svého proslulého otce Ahmada Šáha Masúda, který pro svou bojovnost získal přezdívku Pandžšírský lev. Ten v osmdesátých letech minulého století odrážel v údolí sovětská vojska, kterým se nikdy nepodařilo Pandžšír dobýt. Když první válka v Afghánistánu skončila, objevila se další hrozba – Tálibán.
Radikální hnutí zformované v devadesátých letech si rychle začalo podmaňovat kusy Afghánistánu a došlo až k údolí.
Jenže ani tentokrát se Pandžšírský lev nepodvolil a svou zónu svobody ubránil. Radikálové ho nakonec zabili pomocí lsti. Dva pravděpodobní příslušníci teroristické organizace Al-Káida se přestrojili 9. září 2001 za marocké novináře a požádali pandžšírského velitele o rozhovor. Svolil. Při interview explodovala nastražená bomba v kameře a Pandžšírský lev vydechl naposledy.
Jeho syn Masúd teď pokračuje v hnutí odporu proti teroru, který v současnosti znovu ztělesňuje Tálibán. A jeho muži se ani teď nehodlají vzdát. „Jsem synem Ahmada Šáha Masúda. Vzdát se? Tak to nemám ve slovníku. Tohle je teprve začátek. Hnutí odporu startuje,“ sdělil v telefonickém rozhovoru se svým přítelem, francouzským filozofem Bernardem Lévym.
„Nechceme válku, Tálibán si musí uvědomit, že je potřeba vyjednávat,“ řekl Masúd pro agenturu Reuters.
V provincii Pandžšír žije zhruba 100 tisíc lidí, Masúd má k dispozici šest tisíc bojovníků. Tálibán disponuje zhruba 75 tisíci mužů. Masúd již upozornil, že pokud dojde ke střetu, bude muset požádat o mezinárodní pomoc.