Warren Buffett letos oslaví 91. narozeniny. Zřejmě i to je důvod, proč konečně ukázal na člověka, který po něm převezme řízení Berkshire Hathaway. Holdingu, který zrcadlí úspěch šestého nejbohatšího člověka planety. Do Buffettovy židle kupodivu neusedne nikdo ze tří jeho potomků.
„Vedení se shodlo, že pokud by se se mnou dnes něco stalo, byl by to Greg, kdo by mě hned druhý den vystřídal,“ citovala televizní stanice CNBC miliardáře Warrena Buffetta, který informaci sdělil během výročního zasedání valné hromady. Oním Gregem je 58letý Greg Abel, který měl dosud v Berkshire Hathaway na starosti energetický byznys a z Berkshire Hathaway Energy udělal jednoho z největších dodavatelů elektřiny v USA.
Deset nejbohatších youtuberů současnosti. Kolik vydělávají největší hvězdy?
Být úspěšným youtuberem v současnosti obnáší už daleko více činností, než jen natáčení úspěšných videí. Za touto profesí se totiž skrývá také propracovaný marketing, který ovšem může internetovým hvězdám přinést i stovky milionů dolarů. Kteří youtubeři si momentálně vydělávají nejvíce peněz? A co všechno to říká o současných trendech na YouTube?
Analytici se vesměs shodli, že Abel v čele Berkshire Hathaway je dobrá volba. Ve hře byl ještě 69letý Ajit Jain, další z viceprezidentů společnosti. Podle expertů však ve prospěch Abela nakonec rozhodl jeho nižší věk. Přestože Buffett má tři děti, jeho starší syn Howard Graham Buffett se podle očekávání stane pouze nevýkonným ředitelem Berkshire Hathaway. Hlavními investičními řediteli skupiny se pak nejspíše stanou současní investiční manažeři Todd Combs a Ted Weschler.
Začalo to Coca-Colou
Warren Buffett a skupina Berkshire Hathaway jedno jsou. A to už od počátku 60. let minulého století, kdy do ní začal postupně investovat, až v ní nakonec v roce 1965 převzal kontrolu a přebudoval ji k obrazu svému. Původně totiž šlo o textilní firmu. Dnes tržní kapitalizace Berkshire Hathaway převyšuje 660 miliard dolarů, Buffettovi v ní patří asi 16procentní podíl. Jeho majetek se podle Forbesu odhaduje na necelých 110 miliard dolarů.
Buffett prokazoval svůj obchodní talent už odmalička. Už na konci 30. let minulého století, kdy se Amerika vzpamatovávala z následků nejhorší hospodářské krize v historii, zrealizoval své první obchody. Začal prodávat plechovky s Coca-Colou. Nakoupil balení šesti kusů za 25 centů a pak je rozvážel po okolí a prodával každou plechovku za 5 centů se ziskem 20 procent.
Tragické osudy miliardářů: Předčasně umírali kvůli závisti, sebevraždám i nehodám
Miliardář Petr Kellner, který minulý týden zemřel při nehodě vrtulníku na Aljašce, nebyl jediným podnikatelem, který z tohoto světa odešel předčasně nepřirozenou smrtí. Někteří z nich mezi námi už nejsou například kvůli nehodě, závisti nebo těžké životní situaci a vážné nemoci. Podívejte se na ty nejzajímavější.
V pouhých 11 letech koupil své první tři akcie, a to společnosti Cities Services, které se tehdy obchodovaly za 38 dolarů. Jejich hodnota nejprve klesla, ale poté je prodal, když vystoupala na 40 dolarů. Byla to pro něho první cenná lekce, protože si uvědomil, že akcie nemusí reflektovat pravou cenu společnosti. Krátce poté, co se akcií Cities Services zbavil, totiž vylétly na 200 dolarů.
Velký učitel Benjamin Graham
Když mu bylo 14, začal obchodovat s nemovitostmi. Tehdy si koupil za více než tisíc dolarů několik hektarů zemědělské půdy v rodné Nebrasce, aby ji následně pronajímal místním farmářům. Začal také s roznáškou novin, kde měl brzy na povel přes 50 zaměstnanců. Se svým kamarádem také umísťovali herní automaty po hernách a barech, na což už si založili vlastní firmu. V 17 letech se dostal na Pensylvánskou univerzitu, později přestoupil na Nebraskou.
Nejvíce mu však dalo studium na Columbia Business School v New Yorku, kde pochopil investování do akcií a fungování burzy. Obojí tam totiž vyučoval Benjamin Graham, tehdejší veleúspěšný manažer jednoho z investičních fondů. Graham Buffetta naučil oceňovat majetek, akcie a hlavně hledat podhodnocené firmy, které mají velký růstový potenciál. Buffett začal teoretické poznatky převádět do praxe, když pro Grahama pracoval jako analytik.
Patří mu i kus Applu
V roce 1956 si Buffett založil svou vlastní investiční společnost Buffett Partnership. Na rozdíl od jiných brokerů ale bral provize za zisku, nikoli z objemu zobchodovaných akcií. Brzy se mu začalo říkat věštec z Omahy, protože zisk realizoval téměř vždy. Dokázal odhadnout budoucí vývoj trhu a nacházet podhodnocené firmy, které půjdou nahoru. Příkladem může být třeba společnost American Express, která měla jít podle Wall Streetu ke dnu.
Berkshire Hathaway má dnes pod svými křídly podíly v desítkách věhlasných firem, včetně například Apple, Bank of America, Duracell, Fruit of the Loom, Coca-Cola nebo výrobce kečupů Heinz. Ve vedení společnosti zasedal donedávna také zakladatel Microsoftu Bill Gates, jehož nadace, kterou vede se svou budoucí bývalou manželkou Melindou, je rovněž mezi akcionáři holdingu.