reklama

Zubři a divocí koně prozkoumávají nové prostory rezervace Milovice. Přispěla na ně veřejnost

Ochráncům přírody se podařilo o úterním státním svátku vyfotografovat první velké kopytníky v nové části rezervace v bývalém vojenském prostoru Milovice. Završila se tak snaha o záchranu této části rezervace. Dlouho ji totiž ničilo zarůstání agresivními druhy trav. Otevřena je od června, a to i díky solidaritě veřejnosti. Prospěšná je nejen pro velké kopytníky, ale zvětšením pastvin mohou lépe přezimovat i různé druhy hmyzu.

reklama

Zubři poprvé zdokumentováni

Zvířata novou část prostor směrem k obci Lipník postupně prozkoumávala. „Stopy kopyt a první vyšlapané stezky ve vysoké trávě ukazovaly, že zvířata již novou část rezervace objevují. Vzhledem k výrazné rozloze se nám ale poprvé podařilo velké kopytníky spatřit a zachytit fotoaparátem v těchto místech až dnes,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina.

První se ochráncům před objektivem naskytla podívaná na osamoceného zubřího býka, za hodinu pak i na skupinku samic s mláďaty. V nové části rezervace jsou na několika místech vidět také otisky kopyt divokých koní. Jejich stádo se ale zatím ochráncům přírody spatřit nepodařilo.

Stádo zubrů prochází novou částí rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice, nedaleko obce Lipník. Video: Běla Dostálová

Posted by Česká krajina on Tuesday, July 6, 2021

Nová část rezervace je evropské unikum

Nově otevřená část rezervace má rozlohu zhruba 120 hektarů. Celková rozloha rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice tak dosáhla zhruba 352 hektarů. V Česku je zdaleka největší, v ochranářsky vyspělých zemích, jako je Německo nebo Nizozemsko, se však podobné rezervace rozkládají na plochách o několika tisících hektarů.

Nově připojená část rezervace patří k evropským unikátům. „Právě na východní části rezervace se návštěvníkům konečně naskytne pohled na zubry ve společnosti divokých koní v lučním komplexu takového rozsahu, že to není k vidění nikde jinde v Evropě,“ zdůraznil Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd.

Prospívá bezobratlým i ptákům

Zvětšení pastviny umožní zachování rozsáhlejších ploch nespasené bylinné vegetace během období vegetačního klidu. „To je velmi důležité, protože právě ve zdánlivě nepotřebných ostrůvcích suché vegetace zimují klidová stadia řady bezobratlých včetně kukel motýlů, samotářských včel a jiných opylovačů a zároveň poskytují úkryt například koroptvím před dravci v době, kdy je v otevřených lučních biotopech jiných úkrytů nedostatek,“ zdůraznil Miloslav Jirků.

Otevřena je i díky veřejnosti

Společnost Česká krajina založila také další rezervaci pro divoké koně v Národním parku Podyjí. Ta má rozlohu zhruba 75 hektarů. Celkem se tak ochranářská organizace stará o téměř 430 hektarů pastevních rezervací velkých kopytníků. Dalších sedm podobných rezervací pak v České republice založily jiné ochranářské organizace. Společnost Česká krajina do nich bezplatně poskytla přírůstky z Milovic i Podyjí.

Nová část milovické rezervace je od června ve zkušebním provozu. Slavnostní otevření se uskuteční v příštích týdnech. Na dokončení rezervace se loni konala veřejná sbírka. Díky obrovské podpoře veřejnosti se podařily vybrat potřebné dva miliony. „Všem lidem, kteří přispěli na záchranu unikátní přírody, bych chtěl ještě jednou poděkovat. Bez jejich podpory by nová část rezervace nikdy nevznikla,“ ocenil pomoc dárců Dalibor Dostál.

Tagy:
koně Milovice přírodní rezervace zubři kopytníci
Předsedkyně Trikolóry o oponentech: Skopečka z ODS si vážím, Foldyna mě baví
360°

Předsedkyně Trikolóry o oponentech: Skopečka z ODS si vážím, Foldyna mě baví

Zuzana Majerová Zahradníková věří, že krize v hnutí Trikolóra už byla zažehnána, ve volbách by jí udělal radost dvouciferný výsledek. V úctě má některé konkurenční poslance, třebaže jsou názorově jinde. Dobré vztahy má například s Janem Skopečkem z ODS, po lidské rovině jí nevadí Pirát Ondřej Polanský a humorem ji baví Jaroslav Foldyna z SPD, řekla ve speciálu 360° Pavlíny Wolfové.

Babiš mladší se Kalouskovi omluvil za otcovy urážky. Půjdou spolu na pivo
Politika

Babiš mladší se Kalouskovi omluvil za otcovy urážky. Půjdou spolu na pivo

Protože se bývalý poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) omluvy od premiéra Andreje Babiše (ANO) nedomohl ani soudní cestou, rozhodl se vzít pokoru do svých rukou Babišův syn. Ten už někdejšímu ministrovi financí omluvu za „ožralu“, „zloděje zlodějského“ a další hanlivé výroky, které padly z úst jeho otce, napsal. Zároveň junior pozval Kalouska na pivo. Expředseda TOP 09 na nápad kývl.

Synové, manžel, táta, kocouři a psi. Jsem obklopena samci, říká šéfka Trikolóry

Zuzana Majerová Zahradníková neměla jednoduchý nástup do čela hnutí Trikolóra. Nevadilo jí být ve stínu Václava Klause mladšího, když se ale dostala do vedení hnutí, ne všichni se s ní dokázali ztotožnit a musela ustát okopávání kotníků. I v soukromí je obklopena muži – doma má manžela, otce, syny, dva psy a čtyři kocoury, řekla ve speciálním vysílání 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.

Prymula: Protilátky by měly být brány v potaz. V létě za mě stačí klasické roušky

Vláda by měla brát v potaz hodnoty protilátek. Jejich vysoká hladina stačí k tomu, aby se lidé znovu nenakazili, důkazů je dostatek, myslí si exministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. Stejně by ocenil, kdyby se v létě mohly vyměnit respirátory za klasické roušky, řekl v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS. Vláda kromě toho schválila placené volno pro očkované státní zaměstnance, podle opozičních politiků by se ale spíše měla zaměřit na fakt, že očkování u praktiků je pomalé.

reklama

Domácí zpravodajství

Manžel šéfky Trikolóry: Jsem vášnivý cyklista, Zuzka má ale moc dioptrií. Skončila i v díře

Jan Majer má pro svou ženu a předsedkyni Trikolóry hlavně slova chvály. Zuzana Majerová Zahradníková se podle něj umí obětovat i pro jeho koníčky – sám je vášnivý cyklista a spolu jezdili na kole. Protože má ale jeho manželka hodně dioptrií, jednou skončila i v díře. O svém muži mluví pochvalně i poslankyně. Ta se těší, až se po volbách sbalí a pojedou si vyčistit hlavu do hor, řekla šéfka hnutí ve speciálu pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO. Koalice Spolu těsně předstihla Piráty a STAN

Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 23,5 procenta hlasů. Koalice Spolu tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL by skončila na druhém místě s 21,5 procenta hlasů a o půl procenta by předstihla koalici Pirátů se STAN. Vyplývá to z červencového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Rozdíl mezi těmito třemi uskupeními ale podle CVVM není statisticky významný a nelze s naprostou jistotou říci, které z nich mělo v době měření největší podporu. Volby se uskuteční 8. a 9. října.

reklama