Z Čechů se s covidem stali pesimisti, ztrácí naději. Pouhá čtvrtina věří v lepší časy

Jen zhruba čtvrtina Čechů věří, že se situace kolem šíření nemoci COVID-19 v Česku v příštích měsících zlepší. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM) z loňského listopadu a prosince. Češi jsou výrazně pesimističtější, než byli ještě například v červnu 2021. Tehdy očekávaly zlepšení situace více než tři pětiny lidí. Nejvíce obav v důsledku pandemie mají Češi v oblasti zdravotní péče a zdraví svých blízkých.

Největší optimismus vyjadřovali lidé loni v dubnu a červnu, kdy ve zlepšení situace kolem šíření koronaviru věřilo přes 60 % dotázaných. Zhoršení tehdy předpokládala jen asi desetina lidí. Loni v dubnu podle statistik webu ministerstva zdravotnictví právě odeznívala jedna z vln epidemie a během května se pak denní nárůsty počtu nakažených koronavirem dostaly na nízkou úroveň.

Loňský podzim potom přinesl opětovné zrychlení šíření nákazy. Koncem listopadu, kdy už byl prováděn aktuální průzkum CVVM, dokonce denní nárůsty případů covidu dosáhly nejvyšších hodnot za celou dobu epidemie. Nálada lidí v té době podle posledního průzkumu značně poklesla. Zlepšení situace tak čeká jen 28 % dotázaných, kdežto zhoršení téměř polovina (45 %).

V posledním průzkumu se také zhoršily obavy lidí ve všech oblastech souvisejících s epidemií, které CVVM v průzkumech sleduje. Například ještě v červnu 2021 se obávala přehlcení nemocnic méně než polovina lidí, kdežto v listopadu a prosinci už více než dvě třetiny. Nejvíce dotazaných lidí (79 %) má strach o zdraví svých blízkých a také z toho, že bude omezena zdravotní péče nesouvisející s covidem (80 %).

Rovněž se snížil podíl Čechů, kteří považují státní protiepidemická opatření za přiměřená. V červnu označily opatření za přiměřená asi dvě třetiny lidí, kdežto v posledním průzkumu už jen 54 % dotázaných. Naopak vzrostl z 20 na 27 % podíl lidí, kteří opatření pokládají za nedostatečná. Stejný zůstal podíl těch, kteří považují opatření za přehnaná. Je to asi desetina účastníků průzkumu. Podle CVVM se tak často vyjadřují lidé, kteří odmítají očkování proti covidu.

Stejně tak ubylo lidí, kteří označují protiepidemická opatření za účinná. V posledním průzkumu věřilo v účinnost opatření jen 37 % Čechů, kdežto v červnovém průzkumu to bylo 64 % lidí. Průzkum provádělo CVVM loni od 13. listopadu do 27. prosince. Zúčastnilo se ho 874 obyvatel České republiky starších 15 let.

Tagy: