Kroky, které vláda Petra Fialy ve středu odpoledne představila a kterými chtěla reagovat na rapidní zdražování v Česku, podle opozice českým občanům v konečném důsledku vůbec nepomohou. Hnutí ANO navíc kritizuje i úplné zrušení elektronické evidence tržeb, kterou samo zavedlo. Kabinet Petra Fialy z výnosů EET podle ANO mohl platit právě válku na Ukrajině, jinak na to peníze nemá.
„EET přinesla za 3 roky 60 miliard a narovnalo podnikatelské prostředí. Vláda z toho mohla dát peníze na pojištěnce a zaplatit z toho válku na Ukrajině,“ prohlásila na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.
O zrušení všech fází EET rozhodla vláda od roku 2023. Evidence je kvůli pandemii do konce roku 2022 přerušena, žádný podnikatel tak nyní nemusí své tržby evidovat a úřady tuto povinnost nekontrolují. Podnikatelé nicméně mohou evidovat dobrovolně. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) to ale státu nic nepřineslo.
„Podnikatelům zrušení EET pomůže. Sebralo jim to peníze a nepřineslo to nic ani státu,“ sdělil na tiskové konferenci po jednání vlády premiér Fiala.
Zrušením biopaliv vláda podporuje vraha Putina
Boj proti drahému benzínu a naftě začala vláda řešit tím, že zrušila povinné přimíchávání biopaliv do pohonných hmot. Není náhodou, že právě to hnutí ANO kritizuje, jelikož největším výrobcem biopaliv v Česku je lovosická firma Preol, která patří do skupiny Agrofert ze svěřenských fondů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Spolu s dalším podnikem z holdingu Agrofert, společností Primagra z Milína na Příbramsku, má na dodávkách biosložek pro státního distributora paliv Čepro dlouhodobě zhruba poloviční podíl.
„Zrušení přimíchávání biopaliv znamená podporu Putinova režimu. Znamená to dodatečný nákup 690 tisíc tun ropy od člověka, který vraždí lidi na Ukrajině. Znamená to 14 miliard pro Putinův režim,“ pustil se Babiš do vlády na čtvrteční tiskové konferenci ve Sněmovně.
Přimíchávání biosložek do pohonných hmot bylo zavedeno v roce 2007 pro naftu, o dva roky později se zavedlo i pro benzin. Dodavatelé pohonných hmot musejí nyní přimíchávat povinně alespoň 4,1 procenta biosložky do benzinu a šest procent do nafty.
Ceny pohonných hmot v Česku dál zvyšují svá historická maxima. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí průměrně 46,64 Kč, litr dieselu už je za více než 49 korun. Od minulé středy benzin zdražil o více než sedm korun, nafta dokonce o více než deset Kč. Vyplývá to z dat společnosti CCS, která průměrné ceny paliv sleduje od začátku roku 2005. Ceny paliv rostou v důsledku ruské invaze na Ukrajinu.
Obyčejným lidem podle ANO i podle SPD nepomůže ani zrušení silniční daně pro automobily nad 12 tun.
„Vláda Petra Fialy vůbec neví, která bije, jejich návrhy zlevnění pohonných hmot nepřinesou a našich občanům se nijak netýkají,“ prohlásil ve čtvrtek ráno šéf SPD Tomio Okamura. Občané podle něj už nemají peníze a vláda jim nic nenabízí.
Opozice navrhuje:
- Zrušení DPH na pohonné hmoty
- Zrušení DPH na elektřinu a plyn
- Zastropování cen pohonných hmot
- Snížení DPH na vodné a stočné
- 1 500 korun pro každou domácnost jako příspěvek na obnovitelné zdroje