Cena ropy na světových trzích opět klesá. Česká vláda v reakci na to upozornila, že bude trestat pumpaře, kteří budou cenu nafty nebo benzínu uměle zvyšovat. „Chceme pečlivě sledovat chování jednotlivých článků distribučního řetězce. Kdo bude cenu uměle zvyšovat, tomu hrozí postih,“ potvrdil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) ve vysílání CNN Prima NEWS.
Česká vláda se v souvislosti s dopady války na Ukrajině nakonec neuchýlila ke snížení DPH na pohonné hmoty ani k zastropování cen nafty a benzínu. Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) zvolil cestu zrušení povinného přimíchávání biosložky do paliv i silniční daně.
Válka na Ukrajině
Zrušení biopaliv podle Jurečky zlevní naftu zhruba o korunu a půl až dvě za litr. Lidovecký předseda a ministr práce k také připomněl, že již dochází k poklesu ceny ropy na světových trzích.
„Pokud některé čerpací stanice i dvakrát za den stihly zvýšit cenu, aniž by jim přijela nová dodávka pohonných hmot, tak by ve stejné logice měly už dnes zase snižovat o dvě koruny,“ řekl Jurečka ve vysílání CNN Prima NEWS.
Ceny v Česku stále rostou
Vláda již během středy avizovala, že hodlá chování jednotlivých tuzemských článků distribučního řetězce pečlivě sledovat a vyhodnocovat. „Kdo bude cenu uměle zvyšovat, tomu hrozí postih,“ potvrdil Jurečka. Půjde například o pumpaře, kteří daný den nedoplní čerstvé palivo, ale budou měnit jeho cenu, přiblížil na tiskové konferenci kabinetu Jurečkův vládní kolega Zbyněk Stanjura (ODS).
Ceny benzínu i nafty si od pondělí do úterý připsaly nejvyšší mezidenní nárůst od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Cena nafty vzrostla za 24 hodin o 2,15 koruny na 47,47 Kč za litr. Benzín zdražil o 1,7 koruny na 45,21 korun za litr. Vyplývá to z dat společnosti CCS.