Počet nakažených koronavirem stále stoupá a mnoho z nás má své teorie, jak se bude situace vyvíjet dále. Co si o vývoji ale myslí informatici? Na to v Novém dni odpovídal Roman Neruda z Centra pro modelování biologických a společenských procesů.
Informatik se v pořadu pokusil vysvětlit, co znamená tzv. reprodukční číslo, které je zkráceně označováno jako R. „Ono nám říká, jak se nám zrychluje nárůst nakažených. A vede to k tomu exponenciálnímu nárůstu. Dá se říci, že kdyby bylo (číslo) jedna, tak máme setrvalý stav – z jednoho tisíce nakažených je dalších tisíc nových nakažených,“ vysvětlil Neruda.
V Česku se nyní číslo R pohybuje kolem 1,59. Dá se ale spekulovat, jak jsou odhady čísla přesné. Podle Nerudy je těžké z dat získat skutečný odhad.
Kdyby teoreticky bylo číslo dvě, dojde podle něj k explozi. „Lidé jsou tím virem nakažení zhruba pět až šest dní, to znamená, že se nám to za měsíc otočí pětkrát až šestkrát. Takže z jednoho tisíce nakažených přírůstků za den budete mít za měsíc dvě na šestou, to je 64 tisíc nakažených,“ dodal.
„To, že se nám odhad zvednul z 1,35 z konce minulého týdne na 1,59, je alarmující,“ míní Neruda. „Ono to R kolem 1,5 znamená, že nárůst za měsíc bude desetkrát takový. To znamená, že z dnešních 1 600 bychom měli 16 tisíc, pokud se nic nezmění,“ řekl informatik. Jako změnu označuje chování či opatření.
„Když nedokážeme dohledat kontakty nakažených, tak se nám začne nákaza šířit komunitně. Nedokážeme izolovat včas nakažené a jejich potenciální nakažené kontakty. Z našich modelů se ukazuje, že včasná izolace je jedno z nejlepších řešení situace,“ uvedl v závěru rozhovoru Neruda.