Indická vláda využila všeobecného shonu a informačního přetlaku během pandemie a utahuje šrouby svého režimu, píše britský list The Guardian. Útočí totiž na to nejsvobodnější médium na světě – internet. Zavádí kompletní cenzuru na veškerý digitální obsah a tvorbou vlastních mutací populárních aplikací se snaží odříznout občany od zbytku světa.
Vypadá to, jako by se z vize premiéra Naréndry Módího o svobodné a digitální Indii stával román 1984 od George Orwella. Na pozadí koronavirového běsnění indická vláda zavedla regulace na prakticky každou formu digitálního obsahu. Informoval o tom The Guardian, podle kterého hodlají představitelé státu dohlížet na on-line zpravodajství, sociální sítě i na nabídku filmů a seriálů na streamovacích platformách. „Kvůli tomu se stává indický digitální prostor v kontextu světových demokracií jedním z nejvíce regulovaných,“ píše.
Pomocí určitých mechanismů chce vláda docílit toho, že bude moci prakticky modifikovat veškerý obsah na indickém internetu. To znamená, že bude schopná mazat příspěvky na sociálních sítích, případně si přečíst zdánlivě šifrované konverzace uživatelů v aplikaci WhatsApp, upozorňuje britský list.
Každému je prd po tom, jestli někdo na Facebooku píše blbosti, říká Vávra o cenzuře
Násilné výhrůžky, nahota, fake news, ale také fotografie Winstona Churchilla, který drží v ruce samopal Tommy Gun. To je jen částečný výčet případů, kdy sociální síť Facebook maže nebo omezuje obsah. Pravidla těchto zásahů ale nejsou legislativně jasná a cenzura v mnoha případech nemá žádné logické vysvětlení. V důsledku přehnané korektnosti na internetu vznikla česká iniciativa Stop cenzuře, za kterou stojí videoherní vývojář Daniel Vávra a další osobnosti.
Indická vláda ale nechce všechno řídit sama. „Cepuje proto velké technologické společnosti a poskytovatele obsahu, aby sami aktivně monitorovali, co se na jejich platformách děje a co na nich lidé říkají,“ píše médium. Pokud uživatel vytvoří problematický příspěvek (například bude kritizovat vládu), mají prý společnosti nařízeno uchovávat databázi s identitami těchto uživatelů, kterou mohou na vyžádání vládě poskytnout.
Podle expertů to způsobí, že si lidé raději budou nechávat své názory pro sebe, protože budou vědět, že je vláda monitoruje.
Opatření podle The Guardianu fatálně dopadnou také na média: Už nyní se většinou mainstreamový tisk v Indii zdržuje vládní kritiky, nové regulace pak ještě více podkopou svobodu slova a médií v miliardové zemi. Výše popsaná opatření dopadají především na aktuální podobu indického internetu, vláda v zemi se ale mimoto snaží vytvořit vlastní internetový ekosystém.
Velký indický firewall
Oba procesy se navzájem prolínají. Indie tolik tlačí na sociální sítě typu Twitter, aby mazaly určitý obsah, že to přestává obě strany bavit, a v zemi tak vznikají státní mutace oblíbených aplikací. Například nová aplikace Koo je právě Twitteru až nápadně podobná, srovnává americká CNN.
Vláda zavádí regulace také na Facebook a Youtube a z obchodů s aplikacemi už dlouhé měsíce stahuje i populární čínské aplikace jako TikTok či WeChat. Experti varují, že Indie časem vytvoří něco na způsob čínského velkého firewallu – mechanismu, který umožňuje uživatelům pohybovat se v rámci internetu jen po schválených webových adresách. „Indie se snaží vybudovat vlastní internet,“ komentoval počínání vlády web americké televize.
Velké technologické společnosti tak budou v kontextu Indie stát před otázkou, zda raději snášet instrukce regulátorů, nebo bohatý indický trh opustit, odhaduje CNN. Indie každopádně zůstává demokracií, a proto se vůči regulacím silně ohradili společnosti i novináři, kteří prý budou celou záležitost řešit se soudy, připomíná médium. Určité síle Módího sevření ale zřejmě v Indii neuniknou.