Mattoni láhev do láhve (zdroj: CNN Prima NEWS)
Společnost Mattoni 1873, přední český výrobce minerálních vod, přichází s revolučním projektem recyklace plastových lahví. Použila totiž jen ty vlastní, které se jí vrátily díky spolupráci s on-line prodejcem potravin. A díky tomu Mattoni již získala certifikát GreenCircle Closed Loop Product, který potvrzuje uzavření cirkulární recyklační smyčky materiálu.
„Nejde jen o samotný certifikát, ale o všechny, kteří se na našem systému podílejí. Jedná se o první produkt tohoto druhu na území Česka. Investovali jsme do projektu hodně úsilí, chtěli jsme ukázat, že je možné ten kruh zcela uzavřít a používat stejný materiál,“ popsal v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS generální ředitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale.
U recyklace tzv. z lahve do lahve jde zatím o pilotní projekt, proto se nyní společnost Mattoni nezaměřuje na objem, ale na to, aby ukázala, že to je možné. Měl by inspirovat nápojářský sektor v Česku. „Je to další krok kupředu ve zlepšování životního prostředí a v tom, jak se chováme a přistupujeme k udržitelnosti,“ doplnil Pasquale.
O co jde? Jak to funguje?
Systém Mattoni je založený na prodeji minerální vody v PET lahvích se zálohou. Ty jsou následně vráceny a recyklují se opět do nových lahví pro stáčení minerální vody. „Díky spolupráci s on-line prodejcem potravin se nám podařilo zavést zálohovanou lahev, což v Česku nebylo až tak jednoduché. Když se k nám vlastní lahve dostanou zpět, zrecyklujeme právě jen tyto naše lahve a materiál z nich používáme znovu k tomu, abychom vyrobili další lahev. Je to ten stejný materiál,“ popsal Pasquale.
Generální ředitel před zavedením nového systému „z lahve do lahve“ téma recyklace hodně zkoumal, studoval a věnoval se mu. A to nejen v Česku, ale i na evropské úrovni díky členství v evropské asociaci Natural Mineral Waters Europe, díky které má možnost zjišťovat, jak se podobný problém řeší jinde na kontinentu.
„Někdo by sice mohl říct, že o recyklování se hodně hovoří a že recyklujeme. Jenže se zapomíná na to, že když ten recyklovaný materiál nakupujete, může pocházet odkudkoliv. A pak z něj sice vyrobíte lahev, jenže když pak v Česku odejde k recyklaci prostřednictvím žlutých kontejnerů, už se z ní stane třeba textil, nebo se vůbec nerecykluje. Pak to není cirkulární, ale lineární recyklace,“ vysvětlil Pasquale podstatu projektu „z lahve do lahve“.
Zjednodušeně by se dalo říci, že se použitá lahev od minerální vody Mattoni po nějaké době zase vrátí k zákazníkovi jako jiná lahev. „Obecně by se to tak dalo říct, ale přece jen je to o něco komplikovanější. Normálně používáme lahve na jedno použití. Ale teď už nejde o plast na jedno použití. Pokud by byly zálohy zavedeny v celém Česku, mohlo by se vracet více než 90 procent lahví, tedy podobně jako u skleněných,“ doplnil Pasquale.
Co se v Česku vyrobí, v Česku také zůstane
Tvrdí, že aby byl projekt plně funkční, musí zůstat lokální, tedy v tomto případě český. „Když vše poběží správně, nemělo by smysl něco někam převážet. Tady se lahve vyberou a následně zrecyklují. Tím také vytvoříme tzv. zelená pracovní místa v Česku. Ano, v Česku se dobře třídí a patří k nejlepším. Přesto to pořád není dostatečné,“ uvedl Pasquale.
Podle něj se čeští spotřebitelé chtějí projektu účastnit, protože podporují něco zodpovědného. „Češi to mají tak, že pokud jim něco připadá logické a má to smysl, tak do toho jdou. Vrátit lahev jim připadá logické a snadné. Vědí, že jim nechceme komplikovat život. Proto musíme vyvinout něco, čím jim ho zjednodušíme. Věřím, že lidé tady jsou připravení a vítají takové projekty,“ hodnotil Pasquale a na otázku, čeho chce novým projektem „z lahve do lahve“ dosáhnout, jestli změny přístupu v Evropě, odpověděl: „Možná nemám ty možnosti, ale mám ambici dělat správnou věc. Hodně jsem to téma zkoumal, studoval a věnoval jsem se mu. Jsem členem evropské asociace Natural Mineral Waters Europe. Všichni se posouvají. Snažím se přispívat, přestože nemohu změnit svět sám o sobě. Chci, aby vše bylo fér a transparentní.“