Dlouholetý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) ve výslužbě Robert Šlachta založil nové politické hnutí. Jako lídr s ním chce kandidovat již do říjnových voleb. Informoval o tom deník Právo.
Zvěsti o politických ambicích bývalého šéfa ÚOOZ kolovaly veřejným prostorem už delší dobu. Robert Šlachta byl v loňském roce mediálně hodně vidět, poskytl řadu rozhovorů a vydal knihu Třicet let pod přísahou, ve které prostřednictvím rozhovoru s novinářem Josefem Klímou poskytl pohled na svůj dosavadní život a profesionální kariéru. Jeho aktuální krok tak není velkým překvapením.
Šlachtovo nově založené politické hnutí se má údajně ucházet o přízeň voličů už v říjnových sněmovních volbách. Podle informací redakce jsou na stole dva názvy hnutí: „Přísaha“ a „Na přímo“.
„Nebudu to teď komentovat, bližší podrobnosti k tomu sdělím příští středu. V mediálním prostoru se samozřejmě těchto informací objevuje hodně, proto to oznámím vše najednou,“ uvedl ve čtvrtek Právu Robert Šlachta s odkazem na připravovanou tiskovou konferenci, která proběhne 27. ledna.
K článku, který přinesl web Novinky, se vyjádřil i na svém Facebooku: „Kdo mě tu sledujete, tak víte, že vždycky jednám napřímo. Jak jsem už psal u jiných článků se spekulacemi. Své plány, čeho a jak chci dosáhnout, oznámím všem najednou. A to jak vám tady, tak médiím a všem. Bude to příští středu v 11 hodin, tady on-line.“
Bývalý důstojník nechtěl zatím prozradit ani jména dalších členů hnutí, sám by však měl být v říjnu na kandidátce jedničkou.
Robert Šlachta se narodil v roce 1971 v jihomoravských Boskovicích. Absolvoval střední zemědělskou školu a následně vystudoval Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Je bývalým celníkem, od ledna 2008 do června 2016 byl ředitelem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), od srpna 2016 do listopadu 2019 náměstkem Odboru pátrání Celní správy ČR.
Přispěl k pádu vlády Petra Nečase v roce 2013
Do povědomí širší veřejnosti se Šlachta se svým útvarem dostal v červnu 2013 bezprecedentním zásahem na Úřadu vlády a dalších místech, při němž došlo k zatčení tří politiků ODS, šéfů vojenských zpravodajců a vedoucí sekretariátu premiéra Jany Nagyové (nyní Nečasové). Tímto krokem Šlachta výrazně přispěl k pádu vlády premiéra Petra Nečase z ODS. Kontroverzní akce vyvolala různorodé ohlasy napříč veřejností i politickou scénou.
V roce 2016 kvůli nesouhlasu s chystanou reorganizací od policie odešel a nastoupil k Celní správě, kde se stal rovnou zástupcem generálního ředitele pro sekci pátrání. Zůstal tam do listopadu 2019.
V minulém roce soud zprostil viny Petra Nečase, jeho ženu i někdejšího náměstka ministra zemědělství Romana Bočka v kauze takzvaných trafik pro trojici poslanců ODS. Soud rovněž zastavil (zatím nepravomocně) trestní stíhání Nečasové, které se týkalo nezdanění luxusních darů od politiků a lobbistů. Obě kauzy přispěly v roce 2013 k pádu vlády.