Nyní šestnáctiletá Američanka Lily Bornová přišla před devíti lety s nápadem, jak pomoci svému dědečkovi, který trpí Parkinsonovou chorobou. Kvůli třesu si vyléval pití z hrnku, proto mu vnučka vymyslela speciální šálek, na kterém vystavěla byznys.
Hrnky Lily, která je inovačním šéfem celé firmy Imagiroo, pojmenovala Klokání šálky. Princip totiž připomíná pohyb klokanů, kteří stojí na dvou nohách a při skákání i jako oporu, používajíi ocas. Díky tomu nejdou hrnečky tak lehce zvrhnout. „Všimla jsem si, že děda kvůli nemoci vylévá pití a chtěla jsem mu nějak pomoci,“ vysvětluje Lily.
„První verze vznikla u mé babičky. Na keramický hrneček jsem pouze přidělala z plastelíny nožičky,“ pokračuje Lily.
Plastová verze šálků je užitečná pro všechny
O pár měsíců později ji teta vzala do hrnčířské dílny a společně vyrobily několik variant těchto šálků. „Když mi bylo devět, tak se mě táta zeptal, jestli nechci hrnečky začít vyrábět a prodávat,“ popisuje začátek své kariéry Lily. Nyní je navíc Klokání šálek jediným, který její děda používá.
Původní hrnečky byly keramické. Lily se ale rozhodla vyrábět přes 3D tiskárnu šálky plastové, aby je mohli používat všichni. „Šálky si kupují lidé nejen pro nemocné s parkinsonovou chorobou ale i například rodiče dětí, které už nepijí z lahvičky, ale klasický hrneček by převrhly,“ vysvětluje Lily.
Podle ní ale není výdělek nejpodstatnější. „Člověk potřebuje mít v projektu něco, kvůli čemu má potřebu stále pokračovat,“ říká Lily. Do budoucna má v plánu výtěžek z prodeje věnovat na výzkum Parkinsonovy choroby. Zatím je pro ní ale největší odměnou zpětná vazba zákazníků, kteří si hrnečky chválí a kterým přijdou užitečné. „Díky tomu vidím, že má moje práce smysl,“ dodává Lily.