Léky už v Česku zase jsou a situace je ustálená. V budoucnu ale bude na místě přesunout výrobu z Číny do Evropy, domnívá se ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Právě závislost na asijské zemi, kde produkují nejednu přísadu do léků, je jeden z hlavních důvodů, proč vznikl problém se zásobami Nurofenu a dalších přípravků. Šéf rezortu zdravotnictví také vysvětlil, proč na tom jiné země byly se zásobami lépe než Česká republika.
Nedostatek nejen dětských léků na vrcholu virové sezony rozpoutal debatu, nakolik je Česko připravené na častější výpadky léčiv. Podle ministra Válka je příčina především ve výrobě a logistice. Například v Chorvatsku či na Slovensku nebyl nedostatek tak výrazný, jako tomu bylo u nás.
„Obecně je nedostatek léků dán tím, že v různé fázi vypadávají některé jejich komponenty. Když budete vyrábět čípek, musíte mít aktivní směs, ze které ho děláte, ale také formičky. Ty se ale produkovaly v Číně a prostě zmizely,“ začal Válek na tiskové konferenci. Dodal, že ve výpadcích sehrála roli také narušená logistika kvůli covidovým restrikcím, laboratoře navíc měly problém restartovat výrobu na původní předpandemické kapacity.
„Závislost evropského trhu na dovozu je obrovská. A do toho se lék vyrábí vždy pro konkrétní trh. Když to řeknu zjednodušeně, týden vyrábí fabrika léčivo pro český trh, tedy s českým obalem a návodem. Další týden ho vyrábí pro rakouský, pak tři týdny třeba pro německý – má prostě více obyvatel,“ nastínil ministr zdravotnictví.
Pokud v dané zemi došlo k nedostatku nějakého konkrétního přípravku zrovna ve chvíli, kdy se léky vyráběly pro její trh, musela si zkrátka počkat. Jiné státy se touto logikou proto dočkaly své dodávky léčiv dříve než ostatní, tudíž je nemusel trápit výpadek v chladných zimních dnech.
„Jestliže nějaký lék teď chybí třeba na Slovensku či Rakousku, ale v Česku naopak je k dostání, tak je důvod jednoduchý. Prostě jsme byli v pořadí před těmito zeměmi,“ vysvětlil Válek vzniklou situaci s Nurofenem, který byl na rozdíl od ČR k dostání v sousedních zemích.
„Ambice je dostat výrobu léků nejen do Evropy, ale také do České republiky. I za cenu státních pobídek. To by byla správná cesta, kterou bychom měli jít. Musíme získat na úrovni Evropské unie maximum komponentů, které by se vyráběly v Evropě, abychom nebyli odkázáni na to, zda připluje, nebo nepřipluje loď z Číny,“ nastínil možný vývoj šéf resortu zdravotnictví.
Nekupujte léky do zásoby, prosí Storová
Na ministerstvu zdravotnictví vznikla také pracovní skupina, která bude řešit výpadky léků. Scházet se má každý týden. Budou v ní zástupci ministerstva, Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) a České lékárnické komory (ČLnK) a zástupci odborných společností lékařů, připraví i doporučení, jakým způsobem chybějící lék nahradit.
„Chtěli bychom mít připravené scénáře, které budou konkrétní situaci řešit,“ řekl náměstek ministra Jakub Dvořáček, který skupinu povede. Scházet se podle něj budou, dokud se situace nestabilizuje. Očekává, že to může být půl roku i rok. Už v současné době může být dovezena cizojazyčná šarže léku nebo povolení v ČR neregistrovaného léčiva.
Situace týkající se sirupu Nurofen a antibiotika penicilinu už je podle ministra ustálená. Výrobce dodal 300 tisíc balení, lék se postupně od úterý dodává do lékáren. „Lékárny jsou zásobeny v dostatečném množství. Už dodávky, které počítáme do října letošního roku, v některých případech převyšují ty z minulého roku. Poptávka je však vyšší, což se nedalo úplně předvídat,“ uvedla ředitelka SÚKL Irena Storová.
Vyzvala pacienty, aby nebyli nepříjemní na lékárníky, kteří za výpadek nemohou, a v případě výpadku jim naopak pomohou vybrat náhradní řešení. Dále doporučila, aby lidé nenakupovali velká množství sirupu a netvořili si zásoby. „Pro sedmnáctiletého pacienta obvykle nedává smysl kupovat dětský sirup, pokud může mít tabletu,“ doplnil lékárník Fakultní nemocnice Motol Petr Horák. Lékárna má podle něj další dodávky sirupu slíbené na zítra a v období mezi svátky.