Hasiči v úterý zasahovali v Třinci na Frýdecko-Místecku kvůli úniku hutního plynu z Třineckých železáren. Jednotky uzavřely okolí, obyvatelé byli varováni sirénami. Podnik lidi nabádal, aby nevětrali. Únik se ale podařilo po několika desítkách minut zastavit a evakuace obyvatel nebyla nutná. Informaci sdělil mluvčí hasičů Jakub Kozák.
„Únik je ze strany železáren zastavený. Provádíme monitoring, ale nenaměřili jsme koncentrace, které by nějakým způsobem ohrožovaly občany na zdraví, takže evakuaci nebudeme provádět. Před malou chvílí byl sirénami vyhlášen signál konce chemického poplachu,“ řekl po 23. hodině Kozák. Dodal, že hasiči provedou opětovnou kontrolu a pokud bude vše v pořádku, místo začnou opouštět.
Z letadla nad královským sídlem vypadly výkaly. Potřísnily slunečníky i nešťastného muže
Hodně nepříjemnou zkušenost má za sebou muž z britského Windsoru. Jeho zahrada dostala přímý zásah fekáliemi, které vypadly z prolétajícího letadla. Výkaly potřísnily slunečníky i samotného nešťastníka. O neobvyklé příhodě informoval web Manchester Evening News.
Třinecké železárny podle mluvčí Petry Mackové Juráskové začaly zjišťovat příčinu úniku plynu. „Dnes (v úterý, pozn. red.) ve večerních hodinách došlo kvůli technické závadě na plynojemu na Borku k úniku vysokopecního plynu. Událost zaznamenala čidla a aktivoval se havarijní systém. Situace je pod kontrolou. Nejsou zaznamenány nebezpečné koncentrace plynu. Plynojem je odstaven, bezprostředně jsme zahájili odstávku vysokých pecí a válcoven. Hasiči pokračují v měření koncentrací a kontrole. Příčinu závady zjišťuje odborná firma. Obyvatelům města nehrozí žádné nebezpečí,“ uvedla firma na webu.
Podnik také podle mluvčí zpočátku nabádal obyvatele, aby nevětrali. Únik se ale povedlo rychle vyřešit.
Také primátorka Věra Palkovská (Osobnosti pro Třinec) krátce před 23:30 potvrdila, že nebezpečí již pominulo. „Situace je pod kontrolou. Lidé ráno mohou normálně do práce a do škol. To byl nejčastější dotaz, na jaký se nás ptali,“ uvedla primátorka.
Hutní plyny podle webu hasičů vznikají jako vedlejší produkt v hutním průmyslu a využívají se v něm zpětně jako palivo. Jde o bezbarvé směsi plynů s obsahem oxidu uhelnatého jako toxické složky a vodíku a metanu jako složky hořlavé, snadno se vznítí při všech teplotách a tvoří výbušné směsi se vzduchem. Lidé by si měli od místa takové havárie bez ochranných prostředků dodržet odstup alespoň sto metrů.