Premiér Petr Fiala (ODS) při pátečním jednání s předsedou Českého olympijského výboru (ČOV) Jiřím Kejvalem potvrdil, že na zimní olympijské hry v Pekingu nepojede nikdo z členů vlády. Fiala po schůzce sdělil, že českým sportovcům popřál hodně úspěchů. Olympijské hry se budou konat od 4. do 20. února, některé západní země v čele s USA oznámily jejich diplomatický bojkot kvůli porušování lidských práv v Číně.
Fiala jednal s Kejvalem a místopředsedou ČOV Liborem Varhaníkem v pátek dopoledne. „Potvrdil jsem, že na olympiádu v Pekingu nepojedu já, ani nikdo jiný z vlády. Česká republika se tak připojí k většině zemí v EU a USA, které zástupce na olympiádu nevyšlou. Našim sportovcům přeji hodně úspěchů,“ sdělil Fiala.
Na jednání s předsedou ČOV J. Kejvalem a místopř. L. Varhaníkem jsem potvrdil, že na olympiádu v Pekingu nepojedu já ani nikdo jiný z vlády.
— Petr Fiala (@P_Fiala) January 28, 2022
ČR se tak připojí k většině zemí EU a k USA, kteří zástupce na olympiádu nevyšlou.
Našim sportovcům přeji hodně úspěchů.
Ministerstvo zahraničí ve středu uvedlo, že olympijských her se nezúčastní nikdo z vládních politiků. O akcích, kterých se zúčastní čeští diplomaté včetně velvyslance, zatím nebylo rozhodnuto, uvedla mluvčí české diplomacie Lenka Do.
Překážky Ledecké v cestě za další senzací. Jakým lyžařským hvězdám může ukrást medaili?
Příliš medailových nadějí Česká republika na nadcházejících hrách v Pekingu nemá. Fanoušci spoléhají zejména na Ester Ledeckou. Medaile na snowboardu se očekává, cenný kov z alpského lyžování je spíše přáním. Každopádně ve sjezdu a v super-G patří do společnosti favoritek. Koho musí „obojživelnice“ na sjezdovce porazit, aby přidala další senzaci? Největší soupeřky má mezi Italkami, Rakušankami a Švýcarkami. Podívejte se v galerii.
Diplomatický bojkot Číny
Některé západní země už dříve uvedly, že oproti zvyklostem na olympiádu nevyšlou žádné vládní představitele. Ke Spojeným státům se přidaly Austrálie, Británie, Kanada, Nizozemsko nebo Dánsko. Diplomatický bojkot zdůvodňují porušováním lidských práv v Číně, mimo jiné v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang.
Fiala na začátku prosince řekl, že diplomatický bojkot olympiády ze strany USA je v pořádku. Předpokládal, že o českém postoji rozhodne celá vláda.
Český velvyslanec v Pekingu Vladimír Tomšík v rozhovoru s čínským deníkem Beijing Daily dříve vyjádřil hrám podporu, přičemž řekl, že tak činí na žádost prezidenta Miloše Zemana. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) poté telefonicky Tomšíka požádal, aby se dalších takových výroků zdržel.
K olympijským hrám v Pekingu má kritický postoj také český Senát. Zopakoval ho v pondělí, kdy někteří senátoři při setkání v horní komoře podpořili tibetského filmaře a bývalého politického vězně Dönduba Wangčhena, který vyzval k politickému bojkotu olympiády.