Všech pět zástupců šéfredaktora jednoho z nejvýznamnějších ruských ekonomických listů Vedomosti podalo výpověď na protest proti jmenování Andreje Šmarova šéfredaktorem deníku, informovaly tiskové agentury i sám deník. Se Šmarovem, kterého nyní nový vlastník potvrdil ve funkci, vedla redakce v uplynulých měsících tvrdý spor kvůli cenzurním zásahům, které sám Šmarov podle novinářů redakci vysvětloval jako pokyny z Kremlu.
Šmarov nicméně agentuře Reuters řekl, že šlo o jeho vlastní rozhodnutí a že se neřídil žádnými pokyny. Sám Kreml cenzuru v ruských médií popírá.
Jeden z pětice šéfredaktorových zástupců působil v deníku od jeho založení v roce 1999, ostatní pracovali v redakci okolo 15 let. Z Vedomostí odchází také šéfredaktorka internetového vydání.
Šmarov působil od konce března v roli úřadujícího šéfredaktora. Nyní vešlo ve známost, že jej v této funkci potvrdila správní rada vydavatelství, které předsedá nový vlastník listu Ivan Jeremin. V redakci, která navrhla správní radě vlastní kandidátku na šéfredaktorku, nezískal Šmarov jediný hlas.
Vedomosti na svém webu připomněly, že Šmarov bez konzultace s autorem otočil smysl titulku článku o statním koncernu Rosněfť a bez konzultací s právníky stáhl z webu komentář o této firmě vedené blízkým spolupracovníkem prezidenta Vladimira Putina. Zakázal také zveřejňovat průzkumy nezávislého sociologického střediska Levada, a to „s odvoláním na prosbu z prezidentské kanceláře“. Redakce nicméně v publikaci materiálů střediska Levada pokračovala.
„Šmarov během tří měsíců vedení redakce opakovaně porušoval redakční normy a pravidla,“ upozornili odcházející novináři odmítající se smířit s „neprofesionálním rozhodnutím správní rady“. Nový vlastník podle nich sliboval oddanost standardům listu, ale právě jeho hlas rozhodl o jmenování člověka, který se v praxi těmto standardům zpronevěřuje.
Vedomosti dodaly, že z novin v posledních měsících odešlo přes 15 z více než 90 novinářů, včetně vedoucích tří oddělení. Všichni za důvod odchodu označili Šmarova.
Vedomosti až donedávna byly pokládány za jeden z mála významných listů, které nebyly pod přímou kontrolou úřadů či podnikatelů spjatých s Kremlem, poznamenal Reuters.