Ugandští poslanci schválili návrh zákona, který dále zpřísňuje tresty pro homosexuály a další členy komunity LGBT+. Norma počítá s tím, že lidé, kteří se identifikují jako její členové, mohou jít až na deset let do vězení. Za sex s lidmi stejného pohlaví, kteří jsou mladší 18 let, v zemi hrozí až trest smrti. Ve středu o tom informovala agentura Reuters, podle níž teď záleží na prezidentu Yowerim Musevenim, zda zákon podepíše, nebo vetuje, a udrží si tak dobré vztahy se západními dárci a investory.
Zákon, který v parlamentu získal jasnou podporu, ukládá také povinnost přátelům a rodinným příslušníkům hlásit úřadům osoby ve stejnopohlavních vztazích, píše britská BBC. S trestním stíháním musí počítat i lidé a instituce, kteří podporují organizace zastávající se komunity LGBT+ nebo publikují materiály na podporu homosexuálů.
ČTĚTE TAKÉ: Jsou jen dvě pohlaví, prohlásil student a škola ho vyloučila. Po návratu ho zatkla policie
Až trest smrti by v Ugandě v případě, že se pod zákon podepíše prezident, hrozil za „homosexualitu s přitěžujícími okolnostmi“. Tou návrh rozumí mimo jiné sexuální styk s lidmi stejného pohlaví mladšími 18 let nebo sex s HIV pozitivním člověkem.
Slavné coming outy ve sportu: Brzy se přestaly skrývat tenisové ikony, odvahu našel i boxer
Coming out fotbalisty Jakuba Jankta měl zásah v těch nejvyšších patrech. Rozebíral ho Neymar, záložníka Sparty podpořila Barcelona nebo Arsenal. To byl důkaz, že krok českého hráče byl velmi průlomový i v celosvětovém měřítku. Aktivní sportovci, především muži, homosexualitu či bisexualitu kvůli potenciálním důsledkům raději skrývají. Jaká jsou jména těch, kteří ostatním dodali a dodávají odvahu?
Schválení návrhu zákona poslanci v parlamentu uvítali za společného zpěvu a potlesku. „Jakmile zákon projde, tato země bude stát pevně. Hodláme posílit roli strážců zákona, kteří zajistí, aby homosexuálové neměli v Ugandě žádné místo,“ prohlásil jeden z poslanců.
Extrémní zákon
„Tento zákon je velmi extrémní a drakonický, kriminalizuje to, když se člověk identifikuje jako člen komunity LGBTQ, ale také se snaží vymazat veškerou existenci jakéhokoli Uganďana, který se identifikuje jako součást komunity LGBTQ,“ uvedl přední ugandský aktivista bojující za práva sexuálních a genderových menšin Frank Mugisha.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken uvedl, že ugandský návrh zákona namířený proti LGBT+ komunitě podkopává základní lidská práva, a vyzval vládu, aby od něj upustila.
Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk návrh označil za diskriminační a velmi znepokojující s tím, že se řadí mezi nejhorší na světě svého druhu. „Pokud prezident zákon podepíše, stanou se lesby, gayové a bisexuálové v Ugandě zločinci jen proto, že existují, že jsou tím, kým jsou,“ řekl.
Lidskoprávní organizace Amnesty International Museveniho vyzvala, aby návrh zákona odmítl, píše agentura AFP. Ugandský prezident současný návrh zatím nekomentoval. Před deseti lety ale podepsal obdobný zákon, který později zrušil soud z procesních důvodů.
Homosexuální styky byly ve východoafrické zemi nelegální už dříve. Stejně je tomu i ve zhruba 30 dalších afrických státech. Uganda je ale podle organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch první zemí, která za trestné považuje už jen to, že se někdo označí za člena komunity LGBT+.