České dráhy kvůli množícím se případům, kdy cestující neuposlechnou výzvy vlakového personálu, upravily smluvní přepravní podmínky. Nově proto za nedodržení pokynu, který přijde od takzvaného pověřeného zaměstnance, můžete dostat pokutu tisíc korun. Takovými zaměstnanci má být většina průvodčích. Pokuta bude hrozit například za nenošení roušek ve vlaku.
„Za porušení přepravních podmínek se považuje, pokud cestující neuposlechne pokyn daný mu pověřeným zaměstnancem ČD,“ doplnily nově České dráhy do svých smluvních přepravních podmínek (SPPO), jak vyplývá z posledního vydání přepravního a tarifního věstníku ministerstva dopravy. Informoval o tom web zdopravy.cz.
Mluvčí Českých drah Gabriela Novotná pro portál uvedla, že k úpravě dopravce „obecně vedou množící se případy neuposlechnutí výzev vlakového personálu, a to nejen kvůli nenasazené ochraně dýchacích cest“ a že taková možnost vyplývá ze zákona o drahách.
„Náš personál tak bude mít v případě neuposlechnutí pokynů oporu v SPPO, a to včetně možnosti vystavit cestujícím přirážku. Ta bude stejná jako v případě jakýchkoliv jiných porušení přepravních podmínek,“ vysvětlila Novotná.
Za neuposlechnutí výzvy platí dle smluvních přepravních podmínek přirážka tisíc korun, která je v případě zaplacení do 14 dnů snížena na 400 korun.
Ochranné prostředky dýchacích cest nemusí mít ve vlaku podle webu Českých drah děti do dvou let, osoby s poruchou intelektu nebo závažnou alternací duševního stavu, cestující při konzumaci potravin a pokrmů včetně nápojů a při pobytu v oddílech lůžkových a lehátkových vozů. Povinnost zakrýt si ústa a nos naopak platí při pohybu ve společných prostorech lůžkového nebo lehátkového vozu (například chodbička, představek, WC, umývárna).
Postihy za nerespektování roušek mají i jiní dopravci
Třeba Leo Express na povinné roušky upozorňuje informačními tabulemi a palubním hlášením a nabízí je dokonce ve vlaku zdarma. „V případě, že si cestující odmítne přes výzvy palubního personálu roušku nasadit, může mu být udělena pokuta ve výši tisíc korun. Pokud si roušku nenasadí ani přes další upozornění, je přivolána policie a cestující je v zájmu dalších pasažérů vyloučen z přepravy,“ informoval portál mluvčí společnosti Emil Sedlařík s tím, že ve většině případů zatím stačila pouhá domluva.
Mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj pro web uvedl, že každou takovou situaci nejprve řeší domluvou a dělají maximum pro to, aby se s cestujícími domluvili. „Zatím nebyly v tomto ohledu žádné problémy či vyhrocené situace. Nicméně v krajním případě, pokud by to cestující přes veškerou snahu odmítl respektovat a nevztahovala se na něj výjimka, by to mohlo vést až k vyloučení z přepravy,“ sdělil.
U Arrivy mají cestující povinnost řídit se pokyny pověřené osoby, a to i z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví. „Pokud některý z cestujících nemá, nebo si zapomene nasadit roušku, řešíme situaci domluvou a prosbou o respektování tohoto nařízení. Zatím jsme žádné zásadní potíže neměli,“ řekl portálu mluvčí Arrivy Jan Holub.