Za neplatiče alimentů bude výživné na děti platit od poloviny příštího roku stát, který je bude po dlužnících vymáhat. Úřady práce budou na nezaopatřené dítě vyplácet maximálně 3 tisíce korun měsíčně, a to nejvýše dva roky. Státní pokladnu to bude stát zhruba miliardu korun ročně. Počítá s tím zákon o náhradním výživném, který v pátek podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Hrad v tiskové zprávě.
Náhradní výživné se týká odhadem 24 tisíc dětí. Přesnější počet by měla přinést evidence, s níž zákon počítá. Částka 3 tisíc korun byla podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) zvolena kvůli tomu, že výživné se pohybuje nejčastěji mezi 2 500 až 2 900 korun měsíčně. Minimální výživné by mělo do budoucna činit tisíc korun, uvedla.
Česko má státní rozpočet na rok 2021. Prošel i s hlasy komunistických poslanců
Česká republika se na poslední chvíli vyhnula rozpočtovému provizoriu. Návrh státního rozpočtu na rok 2021 nakonec získal podporu většiny poslanců. Stát tak bude hospodařit se schodkem 320 miliard korun. Klíčovým bodem pátečního jednání Poslanecké sněmovny bylo schválení pozměňovacího návrhu KSČM na přesunutí 10 miliard korun z rozpočtu armády do rozpočtové rezervy. Prezident Miloš Zeman zákon zřejmě podepíše, trvá ale na úpravě po schválení daňového balíčku.
Nízkou vymahatelnost dlužného výživného by měla zlepšit chystaná novela občanského zákoníku, kterou se zabývá Sněmovna. Ve hře je kromě zabavení řidičského průkazu, rybářského či loveckého lístku také zákaz vstupu na sportovní a kulturní akce pro dlužníky.
Podmínkou poskytnutí náhradního výživného bude podle předlohy to, že rodič samoživitel už začal peníze vymáhat po dlužníkovi v exekuci nebo soudně. O státní alimenty bude žádat krajský úřad práce. Úřad bude vyplácet měsíčně soudem stanovenou částku. Pokud druhý rodič poslal na výživném jen část peněz, stát doplatí zbytek do 3 tisíc korun. Úřady práce podle ministryně kvůli nové agendě posílí zhruba o 150 lidí.
Případné přeplatky by bylo nutné vrátit
Příjemce náhradního výživného bude muset každé čtyři měsíce dokládat, že má na pomoc státu dál nárok a partner či partnerka mu na děti neplatí. Případné přeplatky by bylo nutné vrátit. Dvouletá lhůta výplaty náhradního výživného byla podle ministryně zvolena jako zkušební.
Úřady by podle propočtů měly ročně vyplatit na náhradním výživném 881 až 891 milionů korun. Vymoci zpět by se mohla asi desetina této sumy vzhledem k tomu, že řada neplatičů je bez příjmů. Administrativní náklady by v prvním roce činily přes 115 milionů korun, v dalších letech by byly o deset milionů nižší.