Izraelci, kteří se nechají očkovat proti koronaviru, získají takzvané zelené pasy. Ty by jim měly výrazně pomoci v běžném životě, neboť mají zaručovat jisté svobody a výhody. Proti možnému udělování dokladů o imunitě však vystupuje nezisková organizace Privacy International. Podle ní totiž nemůže docházet k zásahům do lidských práv a svobod.
„Dva týdny od druhé dávky vakcíny dostane očkovaný člověk zelený pas,“ nechal se slyšet izraelský ministr zdravotnictví Juli Edelstein. Takový dokument by mohl dotyčného opravňovat k návštěvám míst či nedodržování platných opatření, protože se již nemůže nakazit ani infikovat další osoby.
Edelstein zatím nesdělil konkrétní výhody držitelů průkazů. Naznačil však, že by například byli osvobozeni od nařízení týkajících se izolace po kontaktu s nakaženou osobou. „Bude to těžká logistická operace,“ dodal jedním dechem. Podle mnohých by však udělení dokladu potvrzujícího vakcinaci daného člověka proti koronaviru mělo být takovou vzpruhou, že by mohlo dojít k podpoře osvěty u lidí, kteří očkování zvažují.
Diskriminace na základě očkování je neefektivní
Ne každý má však na zelené či imunitní doklady kladný názor. Nezisková organizace Privacy International hlásí, že s doklady má problém. „Dokud všichni lidé nemají přístup k efektivní vakcíně, tak systém vyžadující doklad pro jakýkoliv vstup či službu nebude férový,“ zmiňuje mimo jiné Privacy International.
Jednotlivé vlády navíc podle organizace musí najít i alternativy systému očkování, které by neposilovaly diskriminaci. „Imunita proti COVID-19 nesmí být ospravedlněním pro rozšiřování či nastolování digitálních systémů identity,“ dodává Privacy International.
K očkování se Izrael chystá již tento víkend. Za poslední den v zemi přibylo necelých 3 000 případů nákazy koronavirem.
V Česku zákaz diskriminace neočkovaných lidí v zákoně nebude
Také v Česku probíhala v posledních dnech bouřlivá debata o systému očkování. Senátoři se ve středu při schvalování zákona přeli o to, zda má být spolu s výslovnou obrovolností očkování uzákoněn zákaz diskriminace neočkovaných lidí například na trhu práce. Požadovala to zejména ODS s ohledem na to, že povinnost očkování by mohla být zavedena dodatečně na základě zákona o zdraví lidu. „Posílilo by to důvěru lidí. Vládní opatření jsou zdrojem nedůvěry. Někdy jsou postavené způsobem, který není rovným přístupem ke všem postiženým koronavirovou krizí,“ uvedl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
Klub Starostů byl v názoru na uzákonění dobrovolnosti a zákazu diskriminace rozdělen. Ondřej Šimetka by to přivítal s ohledem na to, že protiepidemická „opatření vlády jsou nelogická, často se mění a lidé z nich už mají srandu“. Jan Sobotka zase poznamenal, že se bude cítit být diskriminován lidmi, kteří se očkovat nenechají.
Senát nakonec schválil beze změn vládní verzi zákona, podle kterého bude očkování proti koronaviru hrazeno z pojištění a nebude povinné. Jeho dobrovolnost a zákaz diskriminace neočkovaných lidí ale v normě nebude výslovně stanovena. V pátek zákon podepsal i prezident Miloš Zeman.