reklama

Chtěl vraždit loni na Štědrý den. Nyní dostal trest 13,5 roku vězení

Tomáš H. chtěl loni na Štědrý den zabít svého nevlastního otce. Svůj čin nedokonal, jateční pistolí ho však postřelil. Ústecký krajský soud ho v pátek odsoudil za pokus vraždy ke 13,5 letům ve vězení. Podle obžaloby útok dopředu plánoval.

reklama

Obžalovaného přivedla k soudu eskorta s pouty na rukou. Přestože se rozhodovalo o jeho dalším osudu, vypadal poměrně klidně. Za pokus o vraždu mu přitom hrozil až dvacetiletý trest. I v pátek před soudem zopakoval, že nevlastního otce nechtěl zabít, ale jen vystrašit. „Soud dospěl k závěru, že tato obhajoba byla účelová a nebyla podporována žádným dalším provedeným důkazem,“ řekl soudce Jiří Blažek. I proto soud vynesl trest v délce 13,5 roku.

Všechno se odehrálo loni na Štědrý den. Ten se v domě v ústecké části Mojžíř proměnil v drama a boj o život. Mladý muž, který v pátek stanul u soudu, měl podle obžaloby vše plánovat. Podle obžaloby „střelil poškozeného jatečním přístrojem z bezprostřední blízkosti do levého spánku a poté ho na místo přineseným nožem s čepelí dlouhou kolem devíti centimetrů opakovaně řezal přes obě zápěstí, přičemž při útoku poškozenému řekl: ‚To máš za to, ty hajzle, to je všechno kvůli mámě, jestli nevíš, máma umírá.‘ A dále proti poškozenému použil elektrický paralyzér“.

„Poškozený neutrpěl poranění, v důsledku kterého by vykrvácel,“ uvedla soudní lékařka Andrea Vlčková. „V zásadě se s rozsudkem ztotožňuji. Byl uložen o půl roku nižší trest, než jsem navrhoval. Nechal jsem si lhůtu na zvážení případného odvolání,“ dodal státní zástupce Vladimír Jan.

Tomáš H. se odvolal přímo na místě. Případem se tak bude muset zabývat Vrchní soud v Praze.

Tagy:

Hlavní zprávy

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Česko v životní úrovni překonalo Španělsko. Má i nejnižší nezaměstnanost v EU

Životní úroveň v Česku se i přes pandemii koronaviru přiblížila loni průměrné úrovni zemí EU. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly stoupl loni na 94 % EU z předchozích 92 %. Česko je tak na úrovni Itálie a nad úrovní Portugalska (77 %) a Španělska (86 %). Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Nejnižší byla tato úroveň v Bulharsku, kde činila 55 % průměru EU. Nejvyšší úroveň pak má s 266 % Lucembursko.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

reklama

Domácí zpravodajství

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?

Ve vznikající vládě Petra Fialy má nahradit Věslava Michalika. Jozef Síkela je novým kandidátem hnutí STAN na post ministra průmyslu a obchodu. Jde o finančníka, který má v oboru 30leté zkušenosti. Jako výkonný ředitel vedl Slovenskou spořitelnu a byl členem představenstva její matky, rakouské Erste Group. Ve světě peněz patří spíše ke konzervativcům, který se rezervovaně staví ke kryptoměnám a raději dává přednost zlatu.

reklama