Češi se musí připravit na další zdražování vajec. Důvodem je ptačí chřipka, která nutí veterináře vybíjet i velké chovy. Vejce přitom zdražují neustále od začátku loňského roku. Agrární analytik Petr Havel pro CNN Prima NEWS uvedl, že lidé se budou muset připravit na zdražování i o několik korun za jedno vejce. Zdražování se navíc může zastavit až na jaře.
Energetická krize vyhnala ceny vajec téměř na dvojnásobek. Podle Českého statistického úřadu byla v lednu loňského roku cena deseti vajec 35,86 korun. V prosinci si je lidé nakoupili už za 59,01 koruny.
Nejde přitom jen o Českou republiku, kde se očekává snížení chovu slepic až o 15 procent. Se stejnými problémy se potýkají i okolní státy, ze kterých se vejce dováží na pulty tuzemských obchodů. Agrární analytik Petr Havel odhaduje, že vejce se zdraží o více jak jednu korunu za kus. Plato deseti vajec by se místo loňských 35 korun mohlo prodávat za více jak 70 korun.
„Problémem je, že nákazu ptačí chřipky řeší i jiné státy v Evropě. Vejce sice jsou a mohou se dovážet, přesto je nabídka menší. Nutné je také podotknout, že cena vajec v České republice je stále pod průměrem Evropské unie,“ řekl Petr Havel pro CNN Prima NEWS.
Vejce zdražuje drahá elektřina i krmiva slepic
Na druhé straně připomíná, že aktuálně silná česká koruna snižuje cenu dovozu. Výslednou cenu na pultech ale budou ovlivňovat také zákazníci. A to tím, jestli se budou chtít vejci předzásobit před jejich zdražením. To však podle Havla nedává moc velký smysl, protože vejce nemají dlouhou dobu trvanlivosti a jsou potravinou podléhající rychlé zkáze.
PŘEHLED: Raketové zdražení vajec i cukru. Podívejte se, jak se za rok měnily ceny potravin
Zdražování potravin nebere konce. Cena základních surovin ve srovnání se stejným obdobím loni vrostla o desítky procent, u cukru dosáhla dokonce dvojnásobku. I když by se podle odborníků měla již blížit stropu, například vejce jen v posledním měsíci zdražila o 22 procent. Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda za tím vidí zejména zájmy obchodníků.
Drahá vejce se v obchodech budou objevovat ještě několik měsíců poté, co přišla nákaza ptačí chřipky. „Musí se nejdříve obnovit chovy. Do Velikonoc prostě dražší vejce budou. Nehledě na to, že během Velikonoc roste poptávka více než během Vánoc. Po opadnutí zájmu klesne i jejich cena,“ řekl dále Havel.
Co stojí za výrazným růstem cen? Zemědělci začali zdražovat vejce zejména kvůli vysokým cenám energií. V chovech se totiž musí během zimy topit, a naopak v létě chladit. Slepice musí mít také zajištěnou cirkulaci vzduchu. „Je to velmi energeticky náročné, a proto se náklady za poslední rok zvyšují. K tomu musíme přičíst drahé rostlinné komodity, ze kterých se vyrábějí krmné směsi,“ dodal Havel.
Lidé také začínají vyhledávat, jak se dají vejce nahradit v různých receptech. Možné varianty přinášíme zde.