reklama

Za děsivou srážku vlaků u Kdyně padl trest. Strojvedoucí dostal místo vězení podmínku

Předloňská zářijová srážka vlaků u Kdyně si vyžádala více než dvacet zraněných. Obžaloba z nehody vinila strojvedoucího osobního vlaku. Tomu za obecné ohrožení z nedbalosti hrozilo až osmileté vězení. Ve středu ovšem u soudu padl mnohem mírnější verdikt.

reklama

V září roku 2020 se na Domažlicku nad ránem srazily dva několikatunové kolosy – osobní motorový vlak a servisní vůz Českých drah. Sedm cestujících bylo těžce zraněných, třináct vyvázlo s lehčími zraněními. Škoda na obou zdemolovaných vagonech a trati byla vyčíslena na 5,5 milionu korun.

Mezi vážně zraněnými byl i strojvedoucí osobního motorového vlaku Jaroslav Krotký. A právě toho obžaloba vinila z toho, že nehodu způsobil nepřiměřenou rychlostí jízdy a nesprávným brzděním.

„Po vjetí osobního vlaku na staniční kolej číslo dva pokračoval strojvedoucí v jízdě nedovolenou rychlostí 56 kilometrů v hodině místo předepsaných 40 kilometrů v hodině. Poté teprve začal rychlost snižovat,“ informovala po nehodě Drážní inspekce.

Do budovy domažlického okresního soudu obžalovaný dorazil v doprovodu svého advokáta, působil klidně. Za hodinu bylo jasno. Soud mu vyměřil trest 30 měsíců se zkušební lhůtou tří let a zákaz řízení vlaků na tři roky.

Kolejnice byly ve špatném stavu

Rozsudek obžalovaného nepotěšil, stál totiž o úplné zproštění viny. Popírá, že by překročil maximální povolenou rychlost a navíc byly podle něj kolejnice v nevyhovujícím stavu.

Vypověděl, že si není vědom překročení povolené rychlosti při vjezdu do nádraží. Podle svých slov se snažil zastavit, znemožňovala to ale rozježděná vysoká tráva na kolejích. Navíc byla mlha a vlhko, takže kola klouzala a vlak nešel zastavit. Za hlavní příčinu nehody označil špatný stav neudržovaných kolejí s přerostlou trávou.

„Soud řekl, že stav kolejiště měl na nehodě svůj podíl, ale ne tak rozhodující, jak jsme tvrdili my. Budeme zvažovat odvolání proti rozsudku, určitě s ním nesouhlasíme, budeme chtít, aby případ pražský soud přezkoumal,“ uvedl advokát obžalovaného Jakub Steidl.

Podle soudu sice stav nedostatečně udržovaného kolejiště k nehodě přispěl, její hlavní příčnou ale byla chyba strojvedoucího. Za zcela zásadní důkazy považuje soud prokázané překročení rychlosti, znalecký posudek a závěrečnou zprávu Drážní inspekce o nehodě. „Soud nemá o těchto třech naprosto stěžejních důkazech žádné pochybnosti,“ konstatoval soudce Jan Švígler.

Rozsudek tedy stále není pravomocný. Obě strany, tedy obžalovaný i státní zástupce, si nechaly čas na rozmyšlenou. Celý případ tak pravděpodobně skončí u Vrchního soudu v Praze.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

reklama

Domácí zpravodajství

Firmy nahlásily 9098 pozitivních samotestů. Celkový počet testovaných znám není

Za pondělí a úterý tohoto týdne zaměstnavatelé nahlásili 9 098 pozitivních samotestestů. Uvedl to mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Celkový počet zaměstnanců, kteří se testovali za první dva dny, co nová povinnost platí, známý není. Testování ve firmách má bránit šíření varianty omikron, která tento týden už v Česku tvoří naprostou většinu případů.

Jandák se zastal Prymuly: Kdo vás odstřelil, komu jste vadil? Po vás nastal chaos

Jepičí život vakcinologa Romana Prymuly v čele ministerstva zdravotnictví byl způsoben tím, že někomu vadil, je přesvědčen bývalý politik a herec Vítězslav Jandák. V pořadu Co Čech, to politik dodal, že po Prymulově odchodu z resortu nastal „odborný chaos“, jelikož se vyrojily desítky expertů, kteří se najednou začali vyjadřovat k pandemii koronaviru. Prymula podotkl, že ho odchod z politiky příliš nemrzí, protože mu více vyhovuje pozice odborníka.

reklama