Za starou dokumentaci k domu hrozí statisícové pokuty. Bát se může téměř polovina vlastníků

Vysoké pokuty hrozí téměř polovině vlastníků nemovitostí. A to z důvodu staré či neaktuální projektové dokumentace. Stavební úřad má totiž nově pravomoc uložit za tento prohřešek pokutu až do výše 400 tisíc korun. Jako první o tom informoval deník MF Dnes, podle kterého již začaly padat první sankce.

Pravomoc dávat pokuty za starou dokumentaci získaly úřady po novelizaci stavebního zákona. Podle Asociace inspektorů nemovitostí se prohřešek v podobě chybějící dokumentace týká asi 40 procent rodinných domů. Zejména těch postavených před rokem 1990.

ČTĚTE DÁLE: Nový trik, jak se vyhnout pokutám? Řidiči přidělávají list ke stěrači, experti před tím varují

U bytových domů tento problém přesahuje 80 procent, a to především kvůli později prováděným rekonstrukcím bytových jednotek, které často probíhají bez vědomí předsedy společenství vlastníků a nejsou následně zaneseny do dokumentace,“ řekl pro MF Dnes mluvčí asociace Michal Flachs.

Změny je nutné provést i tehdy, kdy zásahy nevyžadují ohlášení či povolení stavby. Zejména kvůli této povinnosti nemusí o novince veřejnost vědět, proto by si měla dát pozor na chystané pokuty.

Projektová dokumentace je soubor plánů, výkresů a popisů domu. Vlastnit by ji měl každý majitel nemovitosti. Zaneseny by v ní měly být jakékoliv změny jako například rekonstrukce, zateplení či výměna rozvodů.

Ministerstvo pro místní rozvoj radí, aby vlastníci v případě aktualizace stavební dokumentace oslovili autorizovaného projektanta. Když projekt chybí, měl by se provést pasport budovy, což může stát i několik desítek tisíc korun. Provést jej může stavební inženýr, technik nebo architekt.

Zájem o pasporty se v poslední době zvyšuje. „Vzrostl značně právě s platností nového stavebního zákona. Máme objednávky na měsíc až dva dopředu. Vesměs jde o lidi, co třeba koupili barák a zjistili, že jim k němu chybí dokumentace. Nebo ji prostě nenašli,“ řekl pro MF Dnes jednatel kanceláře VISIONPLAN-3D Jaroslav Faiferlík.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kde je pomoc od státu? Podnikatelé zasažení povodněmi dál strádají, žádají jednání s vládou

Tagy:
rekonstrukce politika nemovitost Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky Mladá fronta DNES produkty a služby ekonomika, obchod a finance stavebnictví a nemovitosti politika bydlení a územního plánování