Otevřený dopis vládě poslalo více než 120 podnikatelů a firem z Krnovska, Bruntálska a Jesenicka
Více než 120 podnikatelů ze severní Moravy a Slezska, které během loňského září zasáhly ničivé povodně, ve čtvrtek poslali otevřený dopis vládě s žádostí o jednání. Stát podle nich podnikatelům dostatečně nepomohl s obnovou po ničivém živlu. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) je prý připraven se s dotčenými podnikateli co nejdříve sejít.
Ke zrychlení pomoci firmám postiženým loňskými záplavami i rychlejší přípravě a realizaci protipovodňových opatření v Olomouckém a Moravskoslezském kraji vyzvalo vládu více než 120 podnikatelů a zástupců samospráv sdružených v Asociaci OBNOVA 2024+.
ČTĚTE DÁLE: Nový trik, jak se vyhnout pokutám? Řidiči přidělávají list ke stěrači, experti před tím varují
Nespokojení podnikatelé upozornili, že vláda sice vypsala dotační programy, ty jsou ale primárně určené pro malé a střední firmy. „Pokud nám vláda nepomůže teď, tak pak už nebude komu pomáhat,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jan Jendřejek, jednatel společnosti Elastex z Krnova. „My potřebujeme velmi rychle otevřít dotační programy, na které si skutečně sáhneme,“ zdůraznil.
Podle předsedkyně Okresní hospodářské komory v Bruntále Hany Hudákové některým podnikatelům pojišťovny po loňských záplavách vypověděly smlouvy. „Je to v rozporu s dobrými mravy a s tím, co nám přislíbili představitelé České asociace pojišťoven na jednání v listopadu loňského roku,“ podotkla Hudáková, která rovněž působí jako jednatelka pekárny Aspec z Krnova.
„Pokud nebudeme pojistitelní, tak nebudeme mít úvěry. Také se nedostaneme k žádné dotaci z EU, protože tam je podmínkou být mimo záplavovou oblast,“ popsal Jendřejek.
Ministerstvo financí se problémem zabývá
Podle mluvčí ministerstva financí Petry Vodstrčilové se šéf resortu Zbyněk Stanjura (ODS) hodlá v blízké době s podnikateli v postižených regionech setkat. Úřad v tiskové zprávě zveřejněné na webu tento týden připomenul dřívější jednání s podnikateli v postižených oblastech a také to, že pomoc zatím směřuje k malým a středním podnikům, protože u velkých společností musí projít notifikací u Evropské komise.
Dosavadní státní pomoc podnikatelům postiženým zářijovými záplavami podle ministerstva financí zahrnula hrazení 50 procent mezd zaměstnanců podniků, kteří museli zůstat doma kvůli překážce na straně zaměstnavatele. Poté jim stát začal poskytovat prostřednictvím Národní rozvojové banky (NRB) bezúročné půjčky a záruky za úvěry.
„Samozřejmě bylo možné využít i odložení daní, promíjeny byly správní poplatky nebo pokuty související s kontrolním hlášením,“ uvedlo ministerstvo. Na programy NRB byly podle úřadu vyčleněny národní zdroje a podávání žádosti bylo významně zjednodušeno.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Slova o dobré ekonomice podle Pikory dráždí veřejnost. Lidé bez peněz si za to mohou sami, řekl Křeček