Stejný výrobek, různé ceny. Češi si oproti polským sousedům výrazně připlatí. CNN Prima NEWS zjistila, že mezinárodní řetězce prodávají v Česku kromě potravin, nábytku nebo stavebního materiálu dráž také některé druhy spotřebního zboží, a to až o desítky procent.
Oblečení, boty, nářadí, ale také kosmetika nebo prací prostředky. To vše pořídí Češi mnohem levněji, pokud vyrazí na nákupy do Polska. Kupříkladu krém na ruce v drogerii Rossmann v Polsku pořídí zákazníci za 57 korun. V českém obchodě stojí stejný produkt 109 korun.
„Kupují se tady veškeré věci od prádla po potraviny, i ovoce, zeleninu, materiál do stavebnin a podobně,“ říká jedna z nakupujících v polském Těšíně. „Barva na malování je v Polsku levnější o nějakých 350 korun, což je na jednom kyblíku hodně,“ popisuje další.
ČTĚTE TAKÉ: Nádraží na Chrudimsku stálo 120 milionů, používat se ale téměř nebude. Je moc daleko
Zčásti lze rozdíly v cenách připsat proměnlivosti měnových kurzů. Koruna totiž vůči euru za poslední rok posílila o více než čtyři procenta. Ještě silnější je pak právě vůči polskému zlotému.
Zlámalová: Středulovy výpočty? Fantasmagorické a manipulativní, jde mu o vlastní reputaci
Výpočty ročních dopadů vládního úsporného balíčku na rodinu z pera odboráře Josefa Středuly jsou úplně fantasmagorické. V pořadu Právě dnes na CNN Prima NEWS to řekla analytička webu Echo24 Lenka Zlámalová. Reagovala tak na slova předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), že s opatřeními kabinetu Petra Fialy (ODS) průměrná rodina s dítětem přijde o 180 tisíc korun za rok. Středula podle ní vycházel ze „zvláštních“ podkladů a šlo mu hlavně o zlepšení vlastní reputace.
„Koruna je vůči polskému zlotému takřka nejsilnější v celé historii obchodování obou měn. To znamená, že Češi mají nyní polské zboží levnější i z tohoto důvodu,“ vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda.
Proto se i redakce CNN Prima NEWS vydala na nákupy do různých obchodních řetězců jak v Polsku, tak v Česku. A nestačila se divit.
Pánský deodorant Old Spice v Polsku koupila o 30 procent levněji. Dámské pantofle Esprit byly levnější u stejného prodejce o více než 220 korun. A na dámských džínových kraťasech při nákupu v Polsku ušetříte také více než 30 procent.
Dalším důvodem rozdílných cen jsou obchodní marže, které určují sami obchodníci. „V Polsku si tamní lidé nenechávají tolik líbit zdražování, takže jsou obezřetnější, a proto je tam levněji,“ dodal Kovanda.