Pivovary budou trvale osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo vrácené pivo. Má jim to pomoct během koronavirové krize, kdy hospody a restaurace musely zůstat zavřené a klesla spotřeba piva. Ve čtvrtek o tom rozhodli poslanci. Novelu o spotřebních daních teď dostanou na stůl senátoři.
Osvobození pivovarů od daně za nespotřebované pivo nyní platí do konce roku. Poslanci souhlasili s tím, aby osvobození bylo trvalé.
„Návrh zákona reaguje na to, že pivo není možné distribuovat do zavřených restaurací a hotelů. Možnost vracení už byla vložena během jara, ale pouze do 31. prosince 2020. Vzhledem ke stávajícím opatřením je nutné to prodloužit,“ řekla šéfka státní kasy Alena Schillerová (za ANO).
Někteří opoziční politici poukazovali na to, že vláda by měla raději restaurace a hospody otevřít, aby nezkrachovaly. „Okamžitě otevřete hospody a restaurace a ať mají provozovny kde to pivo prodávat. Podporujme to, co má Česká republika silné, a to je pivo. Je to náš národní poklad,“ burcoval Václav Klaus ml. (Trikolóra).
Hospody a restaurace nyní smějí mít otevřené pouze výdejní okénko. Otevřít budou moct, až v Česku nastane fáze 3 podle tabulky PES. Během té smějí být hospody a restaurace otevřené do 22. hodiny a mohou být obsazené z 50 procent.
Hospody ztrácí na tržbách miliardy
Pivovary nyní podle studie Centra ekonomických a tržních analýz (CETA) přicházejí kvůli zavřeným hospodám a restauracím na tržbách o 341 milionů korun týdně. Do konce ledna pak ztratí ve druhé koronavirové vlně na tržbách o 2,8 až 3,8 miliardy korun.
Vše bude záviset na tom, jak rychle se lidé vrátí do restauračních zařízení. „Důvěra českých spotřebitelů v bezpečnost gastronomie je silně otřesena a vnitřní prostory mohou být nadále částí veřejnosti považovány za rizikové. Optimistický scénář proto kalkuluje se ztrátami tržeb ve výši 2,8 miliardy korun, pesimistická varianta počítá s 3,8 miliardami korun,“ uvedl analytik CETA Michael Fanta.