SBU se postarala o likvidaci ruského tanku T90M
Služba bezpečnosti Ukrajiny (SBU) se pochlubila dalšími dronovými údery na ruskou těžkou techniku na východní frontě. Kromě jiného se jí povedlo zdemolovat tank T-90M, jehož cena se pohybuje okolo pěti milionů dolarů. Jde o jeden z nejmodernějších strojů, které Moskva během invaze nasadila. Bližší okolnosti zveřejněných záběrů je v průběhu válečného konfliktu složité nezávisle ověřit.
„Naše speciální jednotky odpravily další várku nepřátelské techniky,“ uvedla SBU ve svém prohlášení na sociální síti X.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nejutajovanější faktor celé války. Analýza odkrývá, kolik na frontě zemřelo Ukrajinců
Na záběrech je vidět sestřih práce ukrajinských operátorů. Ti dennodenně navádějí sebevražedné drony s výbušninou na nejrůznější kusy ruské těžké techniky. Skupina SBU je v těchto operacích velmi úspěšná. Nově se jí povedlo zdemolovat hned několik nepřátelských obrněných i transportních vozidel.
Asi největším úlovkem bylo zničení obávaného tanku T-90M. Jeho kuriózní likvidaci okomentoval i kyjevský resort obrany: „Člen posádky ruského T-90M se rozhodl otevřít poklop, aby pozdravil ukrajinský dron. Jak konfrontace skončila, vám ukáže nové video.“
Ukrajinské ministerstvo svou poznámkou naráželo na skutečnost, že trajektorii dronu přihlížel člen ruské posádky, který byl vykloněný z otevřeného poklopu. Ukrajinský operátor díky této fatální chybě mohl bezpilotní letoun nasměrovat do největších slabin ruského stroje. Po nárazu následovala katastrofická exploze, z tanku nezbylo prakticky nic.
Rusko v první fázi invaze nasazovalo tanky typu T-90 spíše výjimečně. Dost možná to bylo z finančních důvodů. Ukrajinci odhadují cenu jednoho T-90M na zhruba 4,5 milionu dolarů (asi 107 milionů korun), další odhady hovoří o pěti milionech dolarů (kolem 119 milionů korun). K přehodnocení strategie Rusko bezpochyby donutil tvrdý ukrajinský odpor.
Za zranitelnost ruských tanků může kromě jiného konstrukční chyba. Pásové stroje skladují vyšší desítky střel v zásobníku přímo pod dělovou věží, což z nich s nadsázkou činí pojízdné rakve. I nepřímý zásah totiž může způsobit vzplanutí veškeré munice uvnitř stroje, což celou věž obvykle vystřelí několik metrů do vzduchu. Zmíněným problémem s „citlivou“ věží trpí i tanky T-90.
PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ VIDEO: Záběry krutých bojů u Kursku. Ukrajinci drtí ruské posily, některé baráky jsou v plamenech