Dýchací svalstvo ochrne a oběť zemře pomalu následkem udušení. Všechno se odehraje za plného vědomí. Tak zabíjí karbofuran – nervový jed, jehož používání i držení je na území EU od roku 2008 nezákonné. I přesto jdou počty obětí do tisíců. Traviči si vybírají za cíl dravce, lišky, vydry, ale také domácí zvířata.
Luňáci, káňata, ale také orel mořský nebo orel královský – to je výčet jen některých dravců, kteří zemřeli po požití návnad otrávených karbofuranem. Přitom poslední ze jmenovaných, orel královský, je v Česku veden jako kriticky ohrožený druh. Otravy se však netýkají jen dravců. Jak můžete vidět v reportáži, jedním z posledních zaznamenaných případů otravy karbofuranem, je uhynutí vran a vydry.
Traviči se ale neomezují jen na volně žijící zvířata. Byly zaznamenány případy otrávených psů a koček, přičemž v těchto případech jsou ohrožení i jejich majitelé nebo nálezci otrávených návnad. Karbofuran je totiž toxický nejen po požití, ale také při kontaktu s kůží nebo sliznicí. Je proto důležité na potenciální návnady nesahat holýma rukama a nejlépe na místo zavolat policii.
Přivolání policie je důležité i v případě, že najdete uhynulého ptáka, který má roztažená křídla a natažené pařáty zatnuté „v pěst“. To je totiž příznak otravy karbofuranem. Česká společnost ornitologická spolupracuje s psovodkou Kláru Hlubockou, která právě tyto oběti hledá se speciálně vycvičeným psem. Díky nim se daří nalézat jak oběti, tak otrávené návnady, které by mohly mít na svědomí mnohem více životů.