Brněnští vědci naprogramovali internetovou stránku, která nabízí lékařům možnost využít strojové učení, tedy dobře známou a prověřenou dovednost AI, k porovnání vzorků z nádorů onkologicky nemocných pacientů. Umí odhadnout vývoj onemocnění v těle pacienta i vyhodnotit, jaká léčba by mohla u konkrétního člověka fungovat nejlépe. „Chytrý web“ PredictONCO je dílem výzkumníků pod vedením Davida Bednáře z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity a Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR).
PredictONCO vyhodnocuje odebrané laboratorní vzorky, předvídá z nich vývoj onkologického onemocnění a dává lékařům možnost nasadit vhodnou léčbu šitou na míru daného pacienta. Zároveň tento postup zajistí menší míru nežádoucích účinků samotné léčby a také delší přežití, či úplné uzdravení.
ČTĚTE TAKÉ: Pocení může být příznakem rakoviny i dalších vážných nemocí. Kdy se obrátit na lékaře?
Nástroj využívá analýzu dat a umělou inteligenci (AI), nejde však o běžné nástroje AI, jaké mohou lidé znát při využívání překladů nebo jako berličku při psaní referátů. Tato umělá inteligence byla vyvinuta přímo pro práci s obrovským množstvím složitých dat, která generuje medicínský výzkum v onkologii. Data dokáže s pomocí vědců analyzovat a nabídnout pak léčebnou metodu samotným lékařům: onkologům.
„Často se stává, že je v nádoru odhaleno mnoho mutací v různých genech, o kterých nelze jednoznačně říci, zda jsou z hlediska biologie nádoru významné, či nikoli, popřípadě zda má smysl proti nim nasadit cílenou protinádorovou léčbu,“ naznačuje David Bednář v materiálu, který má redakce k dispozici.
Proto se používají různé bioinformatické nástroje, které umí předpovědět, jak moc je daná mutace důležitá. Tyto systémy ale v současnosti stále nejsou dostatečně přesné a spolehlivé.
„PredictONCO ovšem využívá k předpovědi významnosti mutací a rakovinného bujení metody nových vědních oborů, bioinformatiky a proteinového modelování a kombinuje je se strojovým učením, tedy s metodami využívajícími umělou inteligenci,“ podotkl Bednář.
Nástroj budoucnosti pomáhá již dnes
„Díky tomu se výrazně zvyšuje přesnost těchto předpovědí, což dává naději, že lékaři budou moci navrhnout individualizované léčebné plány u většího počtu onkologických pacientů, než je tomu v současnosti,“ dodal.
ČTĚTE TAKÉ: Vědci našli bakterii, která může za rakovinu tlustého střeva. Co jíst a čemu se vyhnout?
Práce brněnského týmu podle vědeckého ředitele NÚVR Ondřeje Slabého ukazuje, jakých posunů lze dosáhnout, pokud se ve výzkumu podaří využít pro zpracování dat nástroje AI. „Při výzkumu, ale i v klinické praxi shromažďujeme obrovské množství dat, jejichž analýzou můžeme docházet k novým souvislostem, postupům a posouvat naše poznání. PredictONCO a možnosti jeho využití v klinické praxi jsou toho důkazem,“ vzkázal.
„Kolegové a kolegyně, kteří se věnují bioinformatice a učí umělou inteligenci, jak pracovat v náš prospěch, jsou nepochybně těmi, kdo formují budoucnost nejen onkologického výzkumu,“ doplnil Slabý.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Až 90 procent nádorů kůže způsobuje UV záření. Dermatoložka radí, jak se účinně chránit