Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) chtěl na pondělní vládě navrhnout, aby ve vnitřních prostorách stačila pouze chirurgická rouška. Jeho odborní poradci s tím ale nesouhlasili, jelikož se obávají šíření koronavirových mutací. Ministr tak ze svého záměru ustoupil a v budovách a MHD budou dál povinné respirátory.
„My v tuto chvíli nebudeme dělat změnu na roušky obecně, protože chceme ještě vyčkat dalšího vývoje. Zhoršení v posledních dnech vidíme na datech, že přestal klesající trend a spíše je to stagnace nebo zhoršování situace,“ uvedl ve čtvrtek pro ČTK ministr.
Vojtěch přitom na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády představil plán, podle něhož by respirátory mohly být v MHD a budovách nahrazeny běžnými rouškami. Zároveň ale přiznal, že shoda odborníků na takovém kroku nepanuje.
„Zatím stanovisko odborníků není úplně jednoznačné. Požádal jsem i kolegy ze skupiny MeSES, kde je to tak půl na půl. Klinická skupina ministerstva zdravotnictví taktéž není rozhodnutá,“ uvedl v pondělí ministr. Více než o plán na rozvolnění se tak jednalo spíše o ministrovo přání.
Klinická skupina na ministerstvu, která má koordinovat přijímaná opatření, už totiž dříve doporučila nošení respirátorů ve vnitřních prostorech zachovat.
KOMENTÁŘ: Nahraďme respirátory opět rouškami. Cestování bez klimatizace je utrpení
Cestování v těchto parných dnech může být samo o sobě vyčerpávající, vyloženě nesnesitelné se však stává, pokud člověk musí trávit i hodiny v plném neklimatizovaném vlaku v nařízených respirátorech. Lidé proto stále častěji bez nějakého viditelného společenského odporu respirátory odkládají. Pokud chce vláda, aby lidé pravidla ochrany úst v hromadných prostředcích i nadále dodržovali, musí co nejrychleji připustit, že roušky stačí. Jinak budou lidé opatření dodržovat stále méně. Z pochopitelných důvodů.
„S ohledem na zvyšující se venkovní teploty a také stále se lepšící epidemiologickou situaci však opakovaně vyvstává diskuse, že by roušky mohly být alternativou. Na druhou stranu mezi členy KS panuje obava z šířících se mutací a také poukazují na neukázněnost občanů, kteří mají pocit, že covid už neexistuje,“ píše se v dokumentu z posledního jednání skupiny.
„Klinická skupina se shodla, že důležité je udržet ochranu úst a nosu v uzavřených prostorách během celého léta, abychom se vyvarovali situace, která nastala loni na podzim. Lidé by měli být při každé příležitosti (v hromadné dopravě, obchodních domech) nenásilnou formou upozorňováni, aby ochranu nezapomínali používat,“ doplňuje dokument.
Následně odborníci o možném nahrazení respirátorů rouškami dokonce hlasovali. Pro zachování respirátorů zvedlo ruku sedm z nich, pět kývlo na možnost nahradit je chirurgickými rouškami a dva členové skupiny se zdrželi. „Klinická skupina je pro zachování použití respirátorů všude ve vnitřních prostorách, kde není možné udržet odstup větší než dva metry,“ zněl závěr jednání.