Záchrana nosorožců bílých severních kvůli koronaviru stagnuje

Záchrana nosorožců bílých severních se kvůli koronaviru pozastavila.

Práce na záchraně nosorožce bílého severního, na které se podílí i čeští odborníci, se kvůli pandemii COVID-19 zastavily. Konkrétně chystaný program na odnošení embryí kriticky ohroženého druhu náhradními matkami běžnějších nosorožců bílých jižních přerušila omezení v mezinárodní dopravě. Soukromá rezervace Ol Pejeta v Keni, kde se nacházejí poslední dvě samice nosorožce bílého severního, se navíc potýká s velkou ztrátou příjmů z turismu.

„Na procesu oplodnění náhradních matek se pracuje, ale přerušil ho COVID-19, tak jako všechno ostatní. Takže se to celé protahuje. To jest odebírání vajíček od našich samic, stejně jako proces vývoje techniky na zavedení embrya nosorožců bílých severních do samic nosorožců bílých jižních,“ vysvětloval Richard Vigne, výkonný ředitel rezervace Ol Pejeta v Keni. „Potřebujeme asi 8 milionů dolarů ročně na provoz. Z turismu máme asi 5 milionů dolarů. A my očekáváme, že letos přijdeme přibližně o tři miliony dolarů,“ dodal.

„Několik let jsme připravovali techniku, jak odebírat vajíčka od nosorožčích samic, protože to nikdo na světe nedělal. V loňském roce se nám podařilo odebrat vajíčka od posledních dvou severních samic, které na planetě zůstaly,“ řekl CNN Prima NEWS Přemysl Rabas, ředitel ZOO ve Dvoře Králové.

„Měli jsme naplánováno, že každé tři, čtyři měsíce pojedeme do Afriky, abychom si postupně vytvořili co největší zásobu embryí. Kvůli pandemii jsme letos museli už dva výjezdy zrušit a určitě ještě některé zrušíme. Každým výjezdem, který je zrušený, přicházíme o tři čtyři embrya,“ dodal Rabas.

Tagy: