reklama

Záchranáři na pokraji sil. Neakutní případy budou muset na sanitku čekat

Jeden z nejnáročnějších týdnů v historii prožívají jihomoravští záchranáři. Ti za posledních 6 dnů evidují na 1500 výjezdů, často ke covid pozitivním pacientům. Jen v pondělí zasahovali u 350 případů, což je podle nich extrémní a absolutní historický rekord.

reklama

Záchranáři jsou podle svých slov na hranici možností, a to jak fyzických, tak psychických. Tolik telefonátů na dispečink prý nepamatují. Někteří lidé jsou navíc současnou situací vystresováni a mohou tak banální věci zveličovat.

K tématu

Třeba na výjezdové základně v Brně-Bohunicích teď stojí tři připravené sanitky. Podle pracovníků je to ale spíše výjimka. Často se teď totiž stává, že tady není ani jedna a všechny zasahují u pacientů.

Podle záchranáře ZZS Jihomoravského kraje Petra Havelky se rapidně zvýšil právě počet výjezdů ke covid pozitivním pacientům. „Tito pacienti bývají často ve vážném stavu a vyžadují tak speciální péči,“ vysvětluje Havelka.

Při směnách se prakticky nezastaví. Petr Havelka pracuje u jihomoravských záchranářů už 11 let. Podobnou situaci ale ještě nikdy nezažil. „Někdy obědváme ve tři hodiny odpoledne, někdy až večer. Mezi výjezdy není žádný prostor,“ popsal. Kromě zvýšení počtu výjezdů zabere posádce čas také dezinfekce sanitky, nebo výměna ochranných pomůcek.

Záchranáři na jižní Moravě tak mohou k neakutním zraněním přijet později. „Můžeme se dostat do situace, že u méně naléhavých případů si budou muset pacienti na sanitku počkat déle,“ říká mluvčí ZZS Jihomoravského kraje Michaela Bothová.

Podobná situace panuje i v ostatních krajích. Záchranáři teď proto všechny prosí o trpělivost a shovívavost a zároveň vzkazují: „Jsme na hranici svých možností a opravdu děláme co můžeme.“

K tématu

Tagy: Jihomoravský kraj záchranáři záchranka covid pozitivní pacienti 155 Petr Havelka Michaela Bothová

Další hlavní zprávy

NATO

Konvoj amerických vojáků opět míří přes Česko. Vracejí se ze cvičení NATO v Maďarsku

Konvoj amerických vojáků opět míří přes Česko. Vracejí se ze cvičení NATO v Maďarsku

Do České republiky v neděli vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla amerického vojenského konvoje, který se vrací ze cvičení NATO v Maďarsku na svoji základnu v Německu. Kvůli plynulosti dopravy je konvoj opět rozdělen na menší části, které po českých silnicích pojedou asi s hodinovými rozestupy. Další skupiny konvoje přijedou v pondělí a v úterý večer. Celkem se přes Česko přesune asi 600 vojáků s více než 200 vozidly.

Unikátní snímky sovětských okupantů Československa kolují na ruských veteránských fórech
Polyamorie je nemorální, pustil se Babiš do Pirátů. To není věc státu, řekl Ferjenčík
Izrael má po dvanácti letech nového premiéra. V Bennettově vládě je osm stran
Eriksen chvíli nežil, prozradil lékař. Spojení s vakcínou proti covidu je hoax
reklama
reklama
Havlíček: Uděláme vše, abychom znovu nezavřeli ekonomiku. Vyloučit to ale nemůžeme

Partie

Domácí zpravodajství

Pokud Babiš neumí podnikat bez dotací, ať odejde z politiky, říká šéfka TOP 09 Pekarová Adamová
Další články
reklama
reklama