reklama

Řidiči projížděli záchranářskou uličkou v protisměru. Tentokrát na pokyn policie

Na sociální síti vzbudilo rozruch video, v němž řidiči projíždějí v protisměru záchranářskou uličkou. Mnoho lidí je kvůli tomu osočilo z bezohlednosti, v tomto případě se ovšem jen řídili pokyny policistů. Mnozí motoristé přesto stále záchranářskou uličku nerespektují a využívají ji k rychlejšímu průjezdu kolonou.

reklama

Na pražském okruhu byla kolona vozidel v obou směrech. Řidiči nemohli pokračovat v jízdě kvůli dopravní nehodě. Najednou někteří z nich vystoupili z auta a začali si natáčet vozidla, která přijížděla v protisměru. O pár hodin později se videa objevila na sociálních sítích, kde vyvolala řadu negativních reakcí.

„To si dělají srandu? Doufám, že policie už má všechny SPZ. Kdyby byli oni účastníky nehody a čekali by na sanitku, tak by k tomu měli jiný přístup,“ napsal jeden z uživatelů Facebooku pod sdílené video. Jiní uživatelé však v komentářích upřesnili, že řidiče do uličky posílala sama policie.

To potvrdil i policejní mluvčí Jan Daněk. „Policisté všechny řidiče instruovali, jak mají postupovat. Otáčení vozidel proběhlo až po zásahu složek integrovaného záchranného systému (IZS) u nehody v době, kdy záchranářská ulička nebyla potřeba a žádná vozidla na místo nesměřovala,“ řekl. Řidiči tedy v tomto případě nepochybili.

Uličku řidiči často využívají k úniku z kolony

Často však dochází k případům, kdy řidiči uličku používají k tomu, aby z kolony unikli. Například letos v březnu hasiče překvapilo auto v protisměru cestou k zásahu na pražském okruhu. O čtyři měsíce později, v červenci, pak na dálnici D7 zhruba padesát řidičů jelo opět v protisměru. Mířili k nejbližšímu sjezdu.

V letošním roce se podobná situace odehrála například minulý víkend, kdy se na pražském okruhu srazily dvě dodávky s osobním autem. Na místě bylo několik zraněných lidí. Potřebovali pomoc záchranářů. Jenže hasiči opět bojovali s bezohlednými řidiči.

„Jednotky, které jely z druhého směru, neměly vytvořenou záchranářskou uličku a měly problém se na místo dostat,“ popisoval situaci mluvčí HZS Středočeského kraje Petr Svoboda. Často jde o lidské životy a rozhoduje každá minuta. Je tak důležité, aby řidiči záchranářskou uličku vytvořili, neblokovali a hlavně nezneužívali k vlastnímu průjezdu kolonou. Je určená výhradně pro složky IZS.

Záchranářská ulička se vždy vytváří mezi pruhem, který je nejvíce nalevo a ostatními pruhy. „Čili na dvouproudové dálnici to bude ulička mezi levým a pravým pruhem. Pokud je ta dálnice tří a více proudová, tak bude ta záchranářská ulička vytvořena mezi pruhem, co je nejvíce vlevo a těmi ostatními pruhy,“ vysvětlil dopravní expert Roman Budský.

Řidič, který se na dálnici nebo silnici rozhodne couvat, otočit se nebo dokonce jet záchranářskou uličkou v protisměru, může zaplatit pokutu až deset tisíc korun. Taktéž mu může být odebrán řidičský průkaz až na jeden rok.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost
Politika

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude v úterý pokračovat v projednávání žádosti o vydání bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Posuzovat má i žádost o vydání někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v kauze opencard. Je možné, že výbor už dá doporučení sněmovnímu plénu, jak by mělo o žádostech rozhodnout.

Expert: Žalob ve sportu kvůli covidu může přibývat. U Djokoviče selhali organizátoři

Expert na sportovní právo Jan Šťovíček se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS rozpovídal o sporu srbského tenisty Novaka Djokoviče s australskou vládou. Světová jednička nakonec nemohla nastoupit na Australian Open a pokusit se tak přidat 21. grandslamové vítězství. Předmětem sporu mezi Djokovičem a australskou vládou je fakt, že sportovec není očkován proti covidu.

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

reklama

Domácí zpravodajství

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama