Začíná houbařská sezona. Expert prozradil, které druhy už rostou a kam na ně vyrazit

Začíná houbařská sezóna

Houby lze sbírat celý rok. Některé rostou dokonce i v zimě. Pro houbaře je ale nejzajímavější období od dubna do listopadu. Od května a června totiž začínají růst nejoblíbenější druhy, jako jsou hřiby, kozáky či holubinky.

„V současné době se začínají vyskytovat první hřibovité houby. Zejména hřib kovář, který velmi dobře snáší i sucho. Začínají růst také první hřiby dubové, křemenáče a kozáky. Pro znalce začínají růst například holubinky nebo lišky,“ popsal v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS houbař Jiří Dubec.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Lahodná houba je i rafinovaný zabiják. Vypouští nervový plyn, kterým paralyzuje kořist

Některé houby ale rostou celoročně. „Máme i zimní druhy hub. Konkrétním příkladem jsou hlíva ústřičná a penízovka sametonohá, které snášejí teploty do minus deseti stupňů. Když začne mrznout, vegetují, ale nedochází u nich k rozkladu. Jakmile se oteplí, rostou dál,“ popsal houbař.

Jednou z nejchutnějších hub je podle Dubce kačenka česká. „Někteří jedinci na ni mohou být alergičtí. Při první konzumaci doporučuji zkusit jen pár plodnic,“ upozornil.

To, že by houby už mohly v některých oblastech růst, potvrzuje i mapa Českého hydrometeorologického ústavu. Podle ní je střední pravděpodobnost růstu hub například na jihu Čech a Moravy nebo také ve Slezsku a na Olomoucku.

Tagy: